Základní informace
Foukací harmonika

Foukací harmonika je malý dechový hudební nástroj. Lze na ni hrát vše, od nejjednodušších lidových písní po nejobtížnější skladby vážné hudby.

Stejně jako s lidským hlasem, můžeme s tóny harmoniky kreativně pracovat. Díky tomu je hra každého hráče jedinečná.

Hra na housle vyžaduje hudební sluch, ke hře na kytaru nebo piano je nezbytná zručnost. Pro hru na foukací harmoniku je třeba jen vědět, kam a jak dýchat. S dobrým návodem je možné zahrát první lidovou píseň už za několik minut.

Harmoniky se od sebe liší kvalitou. Od téměř nepoužitelných dětských hraček, které lze vystřílet na střelnici, až k dokonalým nástrojům, určeným do koncertních síní (v hodnotě stovek tisíc korun).

Také typově se od sebe harmoniky liší. Některé jsou předurčeny pro jednohlasou hru, jiné pro hru v akordech (trojhlasých až pětihlasých). Akordové a basové harmoniky jsou vytvořeny výhradně pro doprovod v orchestru.

Základní rozdělení harmonik je na chromatické a diatonické (bluesové) harmoniky.

Proč vlastně hrát


Rozvíjení hudebních dovedností

Hrou rozvíjíme své hudební myšlení, vnímání, prožívání, zlepšujeme koordinaci (ruky, hlavy, úst) a smysl pro rytmus.

Sebevyjádření a komunikace

Hudba je jednou ze základních forem lidského vyjadřování, umožňuje nám komunikovat s ostatními. Rozvíjí estetické vnímání a cítění.

Vliv na rozvoj paměti a mozku

Hraním na nástroj rozvíjíme různé druhy paměti: sluchovou, zrakovou (notový materiál), hmatovou, logickou (hráč si uvědomuje, jak je skladba vystavěna). Zapojujeme jak paměť krátkodobou, tak dlouhodobou.

U dětí vědecké studie opakovaně prokázaly spojení mezi cvičením na hudební nástroj, vyšší aktivitou mozku a následně lepšími studijními výsledky.

Zdravotní využití

Harmonika je jediný hudbení nástroj, který od hráče vyžaduje vydechování i nadechování přes bariéru. Hraním posilujeme bránici, prohlubujeme dýchání a rozvíjíme plné využití plicní kapacity. Plicní specialisté doporučují hraní na dechové nástroje v rámci rehabilitací některých chronických onemocnění plic.

Symbol svobody, nespoutanosti a radosti ze života

V kapse ji nosili kovbojové, hoboes, námořníci i černí bluesmani... Harmonika v sobě nese punc vnitřní svobody.