ČLÁNKY
...co se nevešlo do aktualit...

Umět si zpomalit nahrávku je velmi praktická dovednost. Můžeme díky tomu snáze dešifrovat jednotlivé tóny harmonikového sóla nebo můžeme pohodlněji nacvičit jinak příliš rychlé a obtížné pasáže skladby.

Tabulatura je důležitý pomocník začátečníků a mírně pokročilých hráčů na foukací harmoniku. Je to kompas, který předchází zbytečnému bloudění ve změti tónů - hra se stává snazší a zábavnější. Čas strávený nad barvením not se nám zúročí rychlejším zvládnutím písně. (Znalost not není podmínkou.)

Moudré knihy a učitelé nám při výuce hry na hudební nástroj vštěpují: Poslouchej, co hraješ! Často bohužel chybí důležité doplňující informace: JAK a CO poslouchat. Slyšet, ještě neznamená opravdu vnímat, a vnímat hudbu je možné na různých úrovních.

Hra v souzvuku

14.06.2018

Souzvuk je souznění 2 a více tónů. Pokročilejší hráč na chromatickou harmoniku se zpravidla nespokojí s hraním základní melodie. Měl by zvládnout hraní v souzvuku (druhé či třetí hlasy), které posouvá společné muzicírování na vyšší úroveň. Jenže jak se to naučit? Teorie tvoření druhých, třetích a dalších hlasů je poměrně složitá. Nejčastější rada,...

Foukací chromatická harmonika je sestavena tak, že nám umožňuje zahrát tóny C a F různými způsoby. Toto téma bylo zmíněno v kapitole Uspořádání tónů (Servis - Co je uvnitř) a v kapitole Enharmonické tóny (Hudební teorie - Hudební nauka), ale jistě stojí za podrobnější popis.

Nerada bych tímto článkem někoho vyděsila. Trvám na tom, že hraní na harmoniku je po všech stránkách velmi prospěšné. Pokud hrajete s mírou, nemusíte se bát žádných zdravotních komplikací. Dokonce i velmi vášnivý hráč, který cvičí opravdu intenzivně, se může případným zdravotním rizikům vyhnout, když bude své tělo poslouchat. Na druhou stranu...

Pro hru na většinu hudebních nástrojů (flétna, kytara, piano...) potřebuje hráč šikovné prsty. U řady nástrojů navíc i hudební sluch. Pro hru na foukací chromatickou harmoniku musí hráč splňovat jen dva požadavky:

BLUEGRASS

19.01.2018

Bluegrass je hudební styl, který vznikl ve Spojených státech a patří do skupiny s názvem Country & Western Music. Ať už je nám tento hudební žánr blízký nebo ne, je pro hráče na chromatickou harmoniku zajímavý tím, co nabízí. Rozmanité melodie ve velmi rychlém tempu a propracovaný systém "licků" (hudebních celků), je vynikajícím materiálem...