Kompletace harmoniky

Hohner workshop C02.1 - překlad

Sestavení chromatiky po čištění nebo výměně hlásků

Zdravím a vítám vás na harmonikových workshopech firmy Hohner. Workshop C02.1 "kompletace". Prvním krokem při kompletaci chromatiky je přišroubování hláskových desek a zde musíme mít na paměti dvě věci. Zaprvé musíte mít dlouhé hlásky v místě, kde jsou dlouhé kanálky na hřebeni ozvučnice. Druhá věc je, že drážky hláskových desek musí být vpředu (v místě, kde se do hřebenu ozvučnice fouká) a zvenku. Pak jednoduše sesadíme desky podle otvorů. Delší hlásky na delší kanálky.

První šroubky, které přiděláváme, jsou postranní šroubky na spodním okraji a vzadu na hřebeni ozvučnice. Lehce je upevníme do jejich závitů, aby obě desky zůstaly ve správné pozici. Poté vkládáme další šroubky. Začínáme ve středu a šroubujeme jen tak lehce, aby ze závitu nevypadly. Nesmí být zatím utažené! Jen přidělané tak, aby nevypadly a zůstaly na místě. Pracujeme od středu desky k vnějším stranám a vkládáme jeden šroubek za druhým. Až když jsou všechny šroubky na svých místech, přichází na řadu utahování.

"Gabi, ty je začínáš utahovat od středu, že ano?" - "Ano."

Začněte zlehka utahovat prostřední šroubky a pracujte směrem do stran. Utahujte je postupně, jinak se hlásková deska zkroutí a nebude vzduchotěsná. Když máte všechny šroubky přibližně 1 mm před finálním dotažením k desce, začněte je dotahovat od prostředka na spodní straně směrem k okrajům harmoniky. Když je dotáhnete, pokračujte na horní straně opět od prostředka směrem ke stranám desky.

Jedna věc, která je opravdu důležitá a měli bychom si na ní dát pozor při šroubování hláskových desek, je neutahovat šroubky přespříliš. Může to způsobit zkroucení desky s hlásky a nástroj už nebude vzduchotěsný. Nikdy neutahujeme "co to dá"! Dotahujte šroubky rozumně. Jen dokud se nesetkáte s odpovídajícím odporem a hlavička šroubku dosáhne desky.

Další věc, která se může stát, když utáhnete šroubky přespříliš a zkroutíte desku, je extrémně malá vzdálenost mezi hlásky a kanálky. Hlásky pak mohou narážet do okraje kanálku, a to je něco, čemu je potřeba za každou cenu zabránit. Takže neutahujte šroubky příliš!

Není možné přesně říci, jak často je potřeba mechanismus registru u chromatické harmoniky rozebírat a čistit. Nicméně se dá říci, že pokud se registr lepí, náustek povoluje a uniká pod ním vzduch, pak je čas se na to podívat. Následně bude potřeba složit mechanismus registru tak, aby fungoval optimálně. Jediný nástroj, který k tomu budete potřebovat, je šroubovák.

Při sestavování mechanismu registru je důležité pamatovat na jednu důležitou věc: nejprve musíme pevně sesadit hláskové desky na hřeben ozvučnice, protože zpevňují ozvučnici. Pokud to neuděláte, pak tlak mechanismu registru na přední stranu ozvučnice může způsobit zkroucení hřebenu, takže nástroj nebude vzduchotěsný.

Je to zákrok, který profesionálovi firmy Hohner zabere pár vteřin, ale může být děsivý pro někoho, kdo toto provádí jen příležitostně.

Je to poměrně kontroverzní záležitost, zda je opravdu nezbytné používat lubrikant pro registr. Ve skutečnosti jsou pro většinu lidí dostačující vlastní sliny, ale složení slin se liší člověk od člověka. Pokud si myslíte, že potřebujete lubrikant registru pro lepší práci s registrem, použijte ho jen velmi střídmě. To, co se Gabi teď chystá udělat, je kápnout malou kapičku na každou stranu registru a pak ji rozetřít mezi palcem a ukazovákem rovnoměrně po celé délce. Více není potřeba a musíte za každou cenu předejít tomu, aby se lubrikant dostal dovnitř do nástroje. Kdyby se totiž dostal k prachovkám nebo hláskům, přestaly by fungovat. Takže používejte lubrikant střídmě.

Prvním krokem je umístit lištu registru na přední část zkompletované ozvučnice (hřeben s dobře přidělanými hláskovými deskami). Na lištu umístíme registr a pružinku registru prostrčíme skrz příslušnou dírku. Správně umístěný náustek a správné dotažení šroubků je nejkritičtějším momentem sestavování mechanismu registru. Začněte se šroubkem na opačné straně, než je tlačítko registru. Tlumící krytka se nasadí na šroubek a ten je pak zasazen do dírky v přední části ozvučnice. Když je na správném místě, lehce šroubek přitáhneme, maximálně na dvě otočky. Ještě ho nechceme přišroubovat. Teď vložíme šroubek do náustku na straně registru a z druhé strany nasadíme krytku.

Je to trochu oříšek, snažit se dostat šroubek s krytkou do otvoru v registru a do dírky v ozvučnici. Nejlepší způsob, jak to udělat, je stisknout lehce tlačítko registru, což vám následně dovolí zasunout šroubek do dírky. Pokud nemáte v této fázi štěstí, může vyskočit pružinka registru nebo vám také může zapadnout tlumící krytka do nástroje. Pokud se toto stane, nemáte na výběr a musíte začít od začátku. Takže buďte trpěliví a hodně štěstí.

Pokud se zadařilo, oba šroubky by nyní měly být na svém místě a jsou připraveny k opatrnému dotažení. Dalším krokem je zkontrolovat fungování registru, jak hladce se pohybuje. Protože šroubky náustku zatím nebyly úplně dotaženy, může se registr pohybovat naprosto volně. My nyní dotahujeme šroubek na opačné straně, než je tlačítko registru, do okamžiku, než ucítíme při mačkání tlačítka registru odpor. Pak trochu šroubek povolíme, jen maličko, a práce registru bude optimální. Nyní tento postup zopakujeme na druhé straně u tlačítka registru. Díky tomuto postupu se může registr pohybovat volně, ale mechanismus je přitom dotažený vzduchotěsně.

Je na čase si na nástroj zahrát, abychom se definitivně ujistili, že je vše, jak má... Vyzkoušíme všechny tóny a pak ještě všechny tóny se stisknutým registrem. Báječné, takže harmonika opět funguje a těsní. Teď uděláme to, že vložíme podpěrky krycí desky, které jednoduše zasuneme zpátky do otvorů, ve kterých byly předtím. Je třeba je jen zlehka vmáčknout dovnitř. Není nutné používat velkou sílu. A nyní je načase vrátit zpátky krycí desky, což je snadné a rychlé. O něco obtížnější to může být s kryty v plné délce, protože se musíte ujistit, že jsou umístěné opravdu přesně, jinak se vám nepodaří šroubky spojit. Ale zdá se, že se podařilo. A je to. Kompletace je hotová.