Bezbariérový hudební nástroj

15.02.2018

Pro hru na většinu hudebních nástrojů (flétna, kytara, piano...) potřebuje hráč šikovné prsty. U řady nástrojů navíc i hudební sluch. Pro hru na foukací chromatickou harmoniku musí hráč splňovat jen dva požadavky:

1. schopnost dýchat, 2. schopnost stisknout tlačítko registru (libovolným prstem, dlaní nebo jinou částí ruky). Tím se chromatika stává velmi vhodným nástrojem také pro lidi s tělesným handicapem a seniory. Pro někoho to může být jediný možný hudební nástroj.

Asijské země jdou příkladem. Lidé s tělesným postižením se tam díky harmonice hudebně seberealizují, veřejně vystupují a účastní se soutěží. Kdo nemůže nástroj držet sám, má ho upevněný v držáku. Ti, kdo mají problém foukat jen do jedné dírky, využívají techniku blokování jazykem (tongue blocking).

Senioři

Při výuce hry na nástroj je handicapem také věk (především kvůli limitům v jemné motorice). U foukací harmoniky ale věk hráče není překážkou. Zde platí: "NIKDY NENÍ POZDĚ ZAČÍT HRÁT!"

Harmonikoví profesionálové vystupují zpravidla až do své smrti: poslední veřejné vystoupení Lubomíra Plevy bylo v jeho 68 letech. Larry Adler vystupoval do svých 87 let. Jazzová legenda Toots Thielemans dokonce do 92 let! Skvělý italský chromatikář Willi Burger stále veřejně vystupuje. Je mu 84 let a jeho výkony jsou úchvatné:

Hráči úctyhodného věku se na internetu objevují poměrně často. Jsou důkazem, že MŮŽEME:

 1. hrát i ve 110 letech;

 2. udržovat hraním duševní svěžest;

 3. natočit vlastní video a zveřejnit ho;

 4. rozdávat radost druhým;

 5. hrát si s kamarády;

 6. učit hrát vnuka a užít si při tom spoustu legrace;

 7. hrát vnukovi druhé hlasy;

 8. utužovat mezigenerační vztahy;

 9. už po roce cvičení hrát s vnučkou;
 10. hrát s vnoučaty pohybové hry;

 11. nacvičit hudební výstup a potěšit jiné seniory;

 12. dát si předsevzetí: Zahrát si na harmoniku na svých 100. narozeninách.

Webové stránky Škola hry na foukací chromatickou harmoniku obsahují veškeré důležité informace k teorii i praxi. Metodika hry je určena samoukům, kteří se podle hrajících tabulatur mohou učit z pohodlí domova.

Stačí zakoupit nástroj a začít hrát. Za vstupní investici cca 4.000,- Kč, získáte skvělého koníčka na dalších 5 let.

Každý, bez rozdílu věku nebo tělesných dispozic, se může nechat unášet na křídlech hudby.

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.  Jan Werich