Bezbariérový hudební nástroj

15.02.2018

Pro hru na většinu hudebních nástrojů (flétna, kytara, piano...) potřebuje hráč šikovné prsty. U řady nástrojů navíc i hudební sluch. Pro hru na foukací chromatickou harmoniku musí hráč splňovat jen dva požadavky:

1. schopnost dýchat, 2. schopnost stisknout tlačítko registru (libovolným prstem, dlaní nebo jinou částí ruky). Tím se chromatika stává velmi vhodným nástrojem také pro lidi s tělesným handicapem a seniory. Pro někoho to může být jediný možný hudební nástroj.

Asijské země jdou příkladem. Lidé s tělesným postižením se tam díky harmonice hudebně seberealizují, veřejně vystupují a účastní se soutěží. Kdo nemůže nástroj držet sám, má ho upevněný v držáku. Ti, kdo mají problém foukat jen do jedné dírky, využívají techniku blokování jazykem (tongue blocking).

Senioři

Při výuce hry na nástroj je handicapem také věk (především kvůli limitům v jemné motorice). U foukací harmoniky ale věk hráče není překážkou. Zde platí: "NIKDY NENÍ POZDĚ ZAČÍT HRÁT!"

Harmonikoví profesionálové vystupují zpravidla až do své smrti: poslední veřejné vystoupení Lubomíra Plevy bylo v jeho 68 letech. Larry Adler vystupoval do svých 87 let. Jazzová legenda Toots Thielemans dokonce do 92 let! Skvělý italský chromatikář Willi Burger veřejně vystupuje i po svých 84. narozeninách:

Hráči úctyhodného věku se na internetu objevují poměrně často. Jsou důkazem, že MŮŽEME:

  1. hrát i ve 110 letech;

  2. udržovat hraním duševní svěžest;

  3. natočit vlastní video a zveřejnit ho;

  4. rozdávat radost druhým;

  5. hrát si s kamarády;

  6. hrát vnukovi druhé hlasy;

  7. utužovat mezigenerační vztahy;

  8. hrát s vnučkou;
  9. hrát s vnoučaty hudebně-pohybové hry;

  10. vystoupením potěšit jiné seniory;

  11. zahrát si na harmoniku na svých 100. narozeninách.



Každý, bez rozdílu věku nebo tělesných dispozic, se může nechat unášet na křídlech hudby.

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.  Jan Werich