BLUEGRASS

19.01.2018

Bluegrass je hudební styl, který vznikl ve Spojených státech a patří do skupiny s názvem Country & Western Music. Ať už je nám tento hudební žánr blízký nebo ne, je pro hráče na chromatickou harmoniku zajímavý tím, co nabízí. Rozmanité melodie ve velmi rychlém tempu a propracovaný systém "licků" (hudebních celků), je vynikajícím materiálem pro cvičení. Benefity jsou následující:

1) Efektivní manipulace s harmonikou: do této chvíle jste si mohli sami určit, jestli budete při hře více pohybovat hlavou nebo spíše rukama; pro stisk registru byla spousta času. Při velkých rychlostech bluegrassových skladeb, je tělo donuceno k maximálně úsporné a dokonale přesné koordinaci - je to nový level práce s nástrojem.

2) Úsporné dýchání: zběsilé tempo klade vysoké nároky také na práci s dechem. Donutí hráče zapojit nos (přidýchávat si a vyfukovat v průběhu hry) a věnovat jednotlivým kanálkům jen nezbytné minimum dechu.

3) Přesnost hraných tónů: hráč musí být schopen strefit se na správný kanálek harmoniky i u náročnějších intervalů. Rychlé hraní jeho orientaci na harmonice dokonale procvičí.

4) Žánrové obohacení: pro ty, kteří dosud trénovali na lidových písních a následně folkových písních, může být změna hudebního stylu vítaným osvěžením. Jste-li zvyklí drilovat stupnice, pentatoniky a podobná cvičení, vězte, že hraní bluegrassových licků je výrazně zábavnější, přestože stejně užitečné.

Bluegrassové skladby (na MuseScore) jsou určeny pro středně pokročilé a pokročilé hráče, kteří už nepotřebují informace o číslech kanálků a směru dechu. Zůstává jen barevné označení not, které se hrají s registrem. Hráč by se měl na harmonice dobře orientovat, jinak pro něho bude dohledávání větších intervalů utrpením. Je možné vybrat si k procvičování méně náročné skladby a k obtížnějším přejít až časem.

V rychlých skladbách se neuplatní ruční vibrato, díky tomu je výhodnější pohodlné "základní držení" harmoniky.

U každé skladby se nachází 2 různé údaje o tempu. Tempo v hlavičce notového zápisu je doporučená cílová rychlost. Tempo nad notovou osnovou (vedle notičky) je nastavitelné a předpokládá se, že si hráč číslo při nácviku sníží a postupně bude zvyšovat. Dodržujte důležité pravidlo: raději pomaleji, ale bez chyb.

Bude-li vám i doporučené tempo připadat lehce zvládnutelné, vyhledejte si na YouTube danou skladbu a zkuste si ji zahrát s americkými hráči...

Jedním z představitelů bluegrassové chromatiky je David Naiditch. Ve svých videích dokazuje, že chromatika umí hrát i v ďábelském tempu.

Skladby a cvičení licků čerpám ze skvělé učebnice Škola hry na kytaru od Miroslava Hulána a Jiřího Šrumy, kterou vřele doporučuji. Přestože nebyla napsána pro foukací harmoniku, považuji ji za nejpřínosnější z učebnic, které znám.