Bolí vás z hraní lokty?

24.02.2018

Nerada bych tímto článkem někoho vyděsila. Trvám na tom, že hraní na harmoniku je po všech stránkách velmi prospěšné. Pokud hrajete s mírou, nemusíte se bát žádných zdravotních komplikací. Dokonce i velmi vášnivý hráč, který cvičí opravdu intenzivně, se může případným zdravotním rizikům vyhnout, když bude své tělo poslouchat. Na druhou stranu neuškodí trocha osvěty a názorný příklad, jak to dopadne, když své tělo poslouchat nebudete.

Před několika lety jsem v jedné internetové diskusi objevila dotaz: "Bolí vás z hraní na harmoniku lokty?" Odpověď by mě zajímala, protože i mě občas z hraní lokty bolely. Bohužel žádný harmonikář na dotaz nezareagoval. Na internetu jsem na toto téma žádné informace nenašla. Vytvořila jsem si tedy vlastní teorii: hraním lokty zatěžuji, a proto zkrátka bolí - když si pak odpočinou, bolet přestanou. Záhada vyřešena.

V loňském roce jsem hrála častěji a v období kolem Vánoc prakticky každou volnou chvíli. Někdy i 9 hodin denně, mnohdy i 3 hodiny bez přestávky. Bolest loktů se začala ozývat intenzivněji, až přešla v brnění prstů na levé ruce. Snížila jsem hraní na 4 hodiny denně, ale brnění nepolevovalo. Dokonce se mi zhoršila motorika levé ruky tak výrazně, že jsem s ní nedokázala zapnout knoflík. Až tyto příznaky mě vyděsily natolik, že jsem si dala v hraní pauzu a vyhledala pomoc na neurologickém oddělení. Díky tomu vám teď můžu prozradit, jak to s těmi bolavými lokty vlastně je.

Při hraní na harmoniku jsou lokty a při některém způsobu držení i zápěstí ohnuté v poměrně nepřirozené pozici. Nervy, které prochází lokty a zápěstími jsou díky ohnutí rukou stlačovány. Když mají dostatek odpočinku, zátěž není příliš dlouhá a častá, mají nervy čas regenerovat. Pokud jim ale odpočinek nedopřejeme a zatížení je intenzivní, může dojít až k poškození nervu. Výsledkem takového poranění je ztráta hybnosti svalů a citlivosti v oblasti, kterou nervy zásobují. V lehčích případech se nerv dokáže sám zregenerovat a funkce se obnoví, v horších případech je nutné podstoupit operaci. V každém případě je nutné přestat vykonávat činnost, která poškození nervu vyvolala - minimálně v řádech několika měsíců.

Poučení tedy zní: dopřejte tělu přestávky (minimálně po hodině hraní); jakmile se v souvislosti s hrou na nástroj objeví jakákoliv bolest, neignorujte ji, ale udělejte účinná protiopatření; dohledejte si informace; případně vyhledejte odbornou pomoc.

Závěrem dvě zajímavosti:
  1. Věděli jste, že zhruba dvě třetiny profesionálních hudebníků a více než polovina studentů hudebních škol trpí zdravotními potížemi?
  2. V roce 2014 vzniklo v ČR unikátní Centrum zdravotní péče o hudebníky. Tamní lékaři jsou specialisté se zkušenostmi ze zahraničí. Zatímco průměrný neurolog považuje trumpetistu, který přišel s problémem křečí v ústech, za raritu, se kterou se setká tak jednou za celou kariéru - tito specialisté dobře znají problémy hráčů na žesťové nástroje a dokáží je opravdu řešit, místo aby hraní na nástroj prostě zakázali... (Jedná se ale o soukromou kliniku, kde si pacient hradí vše sám.)