Trendy ve světě chromatiky

21.01.2018

Aby vám neunikly žádné novinky a trendy ze světa foukacích harmonik, nestačí jen sledovat tři největší výrobce (Suzuki, Hohner, Seydel), jak tomu bylo v minulosti. V současné době přináší nejpřevratnější inovace novozélandský nadšenec: Brendan Power.

Brendan Power je profesionální hráč na harmoniku. Patří mezi nejlepší světové hráče. Bravurně ovládá diatonické i chromatické harmoniky.

Pokud se týká hudebního žánru, je velmi neortodoxní. Jak sám říká: "Zaujme-li mě nový styl, stávám se na něm závislým. Jsem posedlý do něho proniknout. Věnuji se mu intenzivně několik měsíců nebo i let, ale dříve, než se ho nabažím, mě zpravidla zláká radikálně odlišný žánr a já se vydávám na novou cestu..."

(Ukázky rozmanitosti jeho stylů naleznete ZDE.)

Jeho hlavní vášeň, hraní na harmoniku, se snoubí s druhou velkou vášní, modifikací harmonik, aby lépe vyhovovaly odlišným hudebním žánrům, kterým se věnuje.

  • vylepšuje design;
  • zlepšuje zvuk - experimentuje s materiály, zlepšuje konstrukci (za pomoci 3D tiskárny), vymýšlí vychytávky pro lepší funkčnost mechaniky i hlásků. Užitečné poznatky sdílí v instruktážních videích na YouTube;
  • experimentuje s laděním;
  • vyrábí nové typy harmonik - variace, které dosud neexistovaly: DoubleChrom - harmoniková dvojčata - dvě chromatiky v odlišných stupnicích (nebo laděné o oktávu); OctaChrom - 2 chromatiky v oktávě sesazené na sebe; X-Reed Chromatic - zdvojená harmonika, která umožňuje bluesovou práci s tónem a zároveň tvoření půltónů jako u běžné chromatiky; Quareter Tone - chromatikové dvojče, hrající čtvrttóny.

Jako základ využívá harmoniky firem Hohner a Suzuki, nebo jejich části.

Upravené harmoniky nabízí k prodeji na svých stránkách. Je také ochotný sestavit novou variaci harmoniky podle přání a potřeb zákazníka.

Své bohaté zkušenosti s hrou na harmoniku, servisem nástrojů, technickým zlepšením harmonik - šíří při svých přednáškách po celém světě. Je vyhledávanou a uznávanou osobností. Za svou činnost získal řadu významných ocenění.

Více informací na: https://www.brendan-power.com/ https://www.audioculture.co.nz/people/brendan-power