Servisní nářadí
Hohner workshop C01 - překlad

Souprava nářadí Hohner - předvedení servisních nástrojů

Zdravím a vítejte. Po mé pravici je Gabriele Hand a mé jméno je Steve Baker. Je nám potěšením představit vám workshopy "Hohner chromatická harmonika". Poprvé v historii našeho hudebního nástroje vytvořil největší světový výrobce harmonik sérii videí, které umožní vám, hráčům, získat informace nezbytné k samostatnému provádění oprav a údržby vašich vlastních harmonik.

Čas od času potřebují harmoniky naladit a provést údržbu, stejně jako kterýkoliv jiný hudební nástroj. Mechanismus registru může potřebovat vyčistit nebo promazat a prachovky mohou potřebovat vyměnit. Dodnes nikdo nevynalezl materiál pro hlásky, který by se po nějaké době neopotřeboval. Jak jistě chápete, tou nejdůležitější věcí při hře na harmoniku je zvuk a vy byste neměli nikdy dopustit, aby vám opotřebované hlásky zabránily používat mocné krční vibráto nebo silné ohýbání tónů, protože když se hlásky rozbijí, můžete je vyměnit.

V servisních workshopech firmy Hohner vám ukážeme, jaký kvalitativní skok můžete udělat, pokud se naučíte provádět tyto servisní úpravy sami. Až si vše osvojíte, budete vlastnit nástroje nevyčíslitelné hodnoty, protože budou nastaveny přesně podle vašich hráčských požadavků.

Nyní, když se učíte jak na to, je opravdu důležité zkoušet to zpočátku na starých nástrojích. Protože oprava harmonik vyžaduje jemnou práci a určitou praxi. Takže když začínáte provádět zásahy, které vám tu ve videích ukážeme, vyzkoušejte si to prosím nejprve na starých harmonikách. Nebudete toho litovat.

---

Zdravím a vítám vás na harmonikových workshopech firmy Hohner. Workshop C01 "souprava nářadí Hohner". Toto je servisní souprava nářadí Hohner: "HOHNER Service Set", základní nástroje pro každodenní údržbu. Je to soubor nástrojů, které doporučujeme, a které vám umožní provést většinu základních operací týkajících se údržby harmoniky. Souprava je vhodná jak pro diatonické (blues-harp), tak pro chromatické harmoniky a používá se k 5 základním úkonům: polohování hlásků, vystředění hlásků, ladění hlásků, výměně prachovek a údržbě mechanismu registru.

Toto je nástroj č. 1 (Reed Tuning Scraper) - škrabadlo k ladění hlásků. Používá se ke snížení výšky tónu hlásku. Nástroj č. 2 (Reed lifting blade with reed wrench) - čepel ke zvedání a polohování hlásku. Toto je naprosto nepostradatelný nástroj pro mnoho operací s hlásky. Používá se k centrování hlásků, polohování a jako podložka při ladění hlásků. Nástroj č. 3 (Hook Tool) - háček. Někdy se využívá pro změnu odsazení hlásku, ale jeho hlavní využití je, pokud je hlásek, který potřebujeme naladit, situován na vnitřní straně hláskové desky. Tímto háčkem vystrčíme konec hlásku skrz otvor desky, abychom na něm mohli pracovat. Nástroj č. 4 (Fine Tuning file) - jemný pilníček. Využívá se nejen k ladění, ale také k začištění stran hlásku, aby nedošlo k zadrhávání v otvoru desky. Nástroj č. 5 (Reversible Screwdriver) - oboustranný šroubovák s plochým a křížovým koncem. Slouží jak na šroubky od krycího plechu, tak na šroubky hláskové desky. Číslo 6 (Tube of valve glue) - je tuba lepidla pro prachovky. Je to červené adhesivní lepidlo, kterým přilepíme prachovku na své místo. Číslo 7 (Set of wind saver valves) - kompletní sada prachovek. Číslo 8 (Cleaning cloth) - čistící hadřík k čištění krycího plechu a náustku harmoniky. A konečně, číslo 9 (Slide lubricant) - lubrikant pro registr.

---

Toto je "HOHNER Instant Workshop Toolkit". Je to nezbytná profesionální sada nástrojů pro údržbu všech typů harmonik Hohner. Zahrnuje "Hohner Service Set" a navíc obsahuje nástroje, které jsme speciálně vyvinuli, abychom vám umožnili vyměnit hlásky a také proděravět prachovky.

Nástroj č. 10 (Combination Deriveting Tool) - odnýtovávací kleště. Je to nejdůležitější nástroj celé sady. Má 2 vyměnitelné části (hlavy), které slouží k odstranění starého nýtu a k vyražení nové dírky do nové prachovky. Nástroj č. 11 (Reamer) - výstružník (1,4 mm). Využívá se na úpravu otvorů v desce s hlásky i otvorů na hláskách, aby pasovaly k novému šroubku. Číslo 12 (Universal holder) - je univerzální držák. Jak můžete vidět, používá se k uchycení výstružníku, ale je také extrémně užitečný k držení šroubků při jejich umisťování. Nástroj 13 (Drill Bit) - vrtáček. Drží se v ruce a používá se k ohlazení okrajů otvorů v desce s hlásky nebo otvorů na hláskách. Nástroj 14 (Tap) - závitník (1,4 mm), který slouží k vyříznutí závitu do desky s hlásky pro upevnění šroubku. Nástroj 15 (Screwdriver) - je speciální šroubovák, který se používá k upevnění šroubku k desce s hlásky. Nástroj 16 (Starnut Spanner) - klíč pro hvězdicové matičky. Zafixuje hvězdicovou matičku při upevňování šroubku do nového místa v desce s hlásky. Číslo 17 a 18 (Starnuts, Stud Bolts) - hvězdicové matičky a šroubky. Je jich 15 v každém balíčku. Používají se k upevnění nového hlásku na své místo.

Harmoniky, které by nepotřebovaly údržbu, neexistují. Pokud hrajete hodně, zákonitě dochází k opotřebení a jediný způsob, jak předejít opotřebení, je nehrát...

Poznámka: jednotlivé nástroje servisních sad a harmonikové součástky je možné zakoupit samostatně na e-shopu firmy Hohner.