AKTUALITY
Harmonikové zajímavosti

Harmonika kreativně - na tričkách, magnetech, odznáčcích, samolepkách... Vtipné hlášky. "Hraju na harmoniku, protože odpuzuje mimozemšťany."

3. listopadu 2017

Škola hry slaví své první narozeniny! Bilance za uplynulý rok: 21 600 shlédnutí stránek, 57 followerů na MuseScore, 91 followerů na YouTube.

1. - 5. listopadu 2017

Mezinárodní harmonikový festival v německém Trossingenu.

Vyzkoušejte si poslechové cvičení - určování not. Tóny můžete hledat s pomocí své harmoniky. Na stránkách http://www.musictheory.net naleznete i spoustu dalších užitečných hudebních cvičení.

3 užitečné YouTube vychytávky

1) Stažení videa v MP3 nebo MP4 formátu - ...tube.com...

Pokud si chcete stáhnout video z YouTube do svého počítače, nejsnazší způsob je z adresy videa ...tube.com... odstranit písmena ube (písmena vyberte, stiskněte delete a enter). Na nově otevřené stránce si zvolte, jestli chcete stahovat jen zvuk MP3 nebo celé video MP4 a stiskněte stahovat.

2) Přehrávání videa stále dokola - ...repeat.com...

Chcete-li, aby vám YouTube přehrával vaše oblíbené video stále dokola, tak do adresy videa před .com vepište slovo repeat a odklepněte. Video se vám otevře na stránce  http://listenonrepeat.com Pokud jste přihlášeni do svého účtu na YouTube, můžete si vytvořit seznam svých oblíbených videí.

3) Chytré vyhledávání - allintitle:"..."

Pokud chcete vyhledat pouze videa, která mají vaše klíčové slovo přímo v názvu, zadejte do vyhledávacího okna allintitle: a za dvojtečku do uvozovek vaše klíčové slovo.

Jak aktivní hraní na hudební nástroj působí na náš mozek. Video v angličtině.

Notový zápis - báječně polopatické video (v angličtině).

Mezinárodní harmonikový festival v Soulu (2017). Hráči z celého světa, spousta soutěžních kategorií, všechny věkové skupiny.


S novou chromatikou Symphony Grand Chromatic, uvedla firma Seydel na trh novinku - vyhřívací kufřík na harmoniky! Kufřík udržuje teplotu harmonik okolo 37°C, což snižuje kondenzaci vlhkosti v nástroji při hraní.

Ti, co neplánují investovat cca 20.000,- Kč do nové harmoniky s kufříkem, mohou nahřívat svou chromatiku na ideální teplotu na těle (za páskem u kalhot). Toto "nahřátí svépomocí" má na nástroj stejný vliv - prachovky se při hře nelepí.


Zajímavá videa týkající se hry na foukací harmoniku naleznete ZDE.

21. prosince 2016

Byly dokončeny korektury stránek. Moc děkuji Lucii Jílkové a Evě Mlázovské za nezištnou pomoc a cenné rady.  

Interview s Christelle Berthon. Pro chromatikáře je zajímavý především začátek rozhovoru - hudba a projevení emocí (0:00 - 4:50). Technika overblow zmiňovaná dále se týká jen diatonické harmoniky.

K procvičování hry na chromatickou harmoniku mohou pokročilejší hráči využít cvičení pro saxofon (H. Klosé): 25 Daily Exercises For Saxophone.

19. listopadu 2016

Škola hry na foukací chromatickou harmoniku byla zveřejněna v databázi Otevřeného vzdělávání mezi ostatními bezplatnými zdroji v kategorii Hra na hudební nástroje.

Online metronom. (program ke stažení)

I slon si užívá hru na foukací harmoniku... (video)

3. listopadu 2016

Oficiální spuštění této Školy hry. Propojení s MuseScore a YouTube.