5. Začátečník

23.06.2022

V této lekci začneme pozvolna pracovat s registrem, zaměříme se na rytmus a orientaci na nástroji. Vyzkoušíme si stupnice s jedním až dvěma zvýšenými tóny a stupnici s jedním bé (sníženým tónem). Harmoniku můžeme stále držet ze stran, ale ukazováček už bude obsluhovat tlačítko registru (základní držení). V neposlední řadě si rozšíříme repertoár písní. 

Díky této lekci ovládneme základy hry a zvládneme to i bez znalosti hudební teorie. Pokud ale budeme chtít pokračovat, jen s chromatikovými tabulaturami si už nevystačíme...

Koordinaci nádechů a výdechů na různých kanálcích už ovládáme natolik, že můžeme přidat stisky registru u zvýšených tónů. Zvýšený tón je v notách vyznačen křížkem, a to buď na začátku notové osnovy (pak platí pro všechny noty na dané lince nebo v mezeře) nebo náleží ke konkrétním notám.

V tabulatuře je stisk registru (zvýšení) označen oranžovým kolečkem. U dalších typů tabulatur to může být: s, S, +. V případě bé (snížení o půl tónu) je stisk registru vyznačen zeleným kolečkem a zeleným číslem kanálku, protože je třeba přemístit se na harmonice o kanálek níž. V praxi provádíme zvýšení nižšího tónu.

Úkoly pro tuto lekci

  1. přehrajte si playlist Začátečník
  2. naučte se zpaměti 3 písně podle svého výběru
  3. přehrajte si některý z playlistů Easy_Sheet Music_Play_Along
  4. naučte se zpaměti 3 písně podle svého výběru
  5. přehrajte si některý z následujících playlistů: I Play The Harmonica, del78ful 1. playlist, del78ful 2. playlist,
  6. naučte se zpaměti 3 písně z vybraného playlistu (viz bod 5.)


TIPY

  1. Zatím se nevěnujeme práci s tónem, protože naší prioritou je RYTMUS - nejdůležitější element hudby. Noty bez kontextu času ztrácí význam. Při hře si neustále kontrolujte dodržování délek not a pomlk podle zvukové předlohy.
  2. Může se stát, že vám některá píseň z playlistu nebude vyhovovat: nahrávka může mít horší kvalitu; obsahuje příliš křížků nebo béček; má nešťastné poskládání tónů, díky čemuž máte nedostatek nebo nadbytek vzduchu; nelíbí se vám z osobních důvodů... Materiálu ke cvičení máme spousty - písně které vám nevyhovují nahraďte jinými.
  3. Máte problém s učením se nazpaměť? Přečtěte si článek Hra zpaměti.
  4. Cvičební materiál si vždy rozdělte do menších skupin (po cca 3-10 písničkách). Dokud se jednu skupinu nenaučíte, nepouštějte se do další. Namátkové přehrávání, které nezahrnuje efektivní opakování, je ztrátou času! Křivka zapomínání je neúprosná.
  5. Při hře se snažte soustředit víc na noty v notové osnově, než na čísla tabulatur. V dalších lekcích postupně opustíme tabulatury a přejdeme na notový zápis.

V této fázi se možná přihlásí pocit, že se nezlepšujete dostatečně rychle, že učení jedné skladby trvá nekonečně dlouho. Je třeba si uvědomit, že se neučíme jen onu jednu písničku. Cvičíme své tělo, aby na zrakový nebo sluchový podnět provedlo konkrétní pohyb rukou a použilo správný směr dechu (případně včetně stisku registru). Trénujeme intervaly a stupnice, hudební sluch i paměť. Vše, co se naučíme, zúročíme u dalších skladeb.

Hru na harmoniku je možné přirovnat ke studiu cizího jazyka. Učení prvních slovíček a skládání prvních vět jde ztěžka. Jak se ale zlepšuje naše slovní zásoba a znalost gramatiky, jsme po nějaké době schopni samostatně tvořit i složité věty.

Až se naučíme dostatečné množství not, intervalů a licků (hudebních úseků), dokážeme zahrát skladbu z notového zápisu, aniž bychom ji předtím znali. Dokážeme také zahrát melodii, kterou uslyšíme, aniž bychom ji předtím znali nebo měli noty.

Připomeňte si, kolik jste se toho už v každé z lekcí naučili 👍