Centrování hlásků

Hohner workshop C04 - překlad

Centrování hlásků

Zdravím a vítám vás na harmonikových workshopech firmy Hohner. Workshop C04 "centrování". K centrování hlásků potřebujete jen jeden nástroj ze servisního setu Hohner. Je to čepel ke zvedání hlásků s polohovačem hlásků. Tentokrát potřebujete oba konce.

Harmonikový hlásek je v podstatě pérko, připevněné na jednom konci nad otvorem. Hlásek, když se do něho fouká, vibruje. Kývá se v otvoru pravidelně, ve frekvenci, která je určena jeho délkou a jeho ohebností. Tyto vibrace jsou dále ovlivněné tvarem ústní dutiny hráče a je to kombinace těchto faktorů, která vytváří zvuk, jež posluchač vnímá.

Pro správné fungování hlásků je tudíž nezbytné, aby mohly kmitat volně. A to znamená, že není přípustné, aby byl otvor kdekoliv blokován. Kolem hlásku je vzduchová mezera, která je extrémně úzká. Má šířku, která se měří v tisícinách milimetrů, takže se tu bavíme o velmi jemných úpravách. Aby hlásek správně fungoval, musí být v otvoru vycentrován s naprostou přesností. A to se dělá za pomoci polohovače, který je na druhém konci nástroje pro zvedání hlásků.

Nejsnazším způsobem, jak to udělat, je podívat se na hláskovou desku proti světlu. Abyste toto mohli udělat s chromatickou harmonikou, musíte nejprve odstranit prachovku z opačné strany hlásku. Prostě jí takhle strhněte. Po odstranění prachovky se podívejte na hlásek proti zdroji světla. Tak můžete vidět vzduchovou mezeru okolo hlásku a zjistíte, jestli je hlásek v nějakém místě v kontaktu s deskou. Když do něho brnknete, můžete také slyšet, jestli není v kontaktu s okrajem otvoru. Když toto děláte, je užitečné strčit hlásek do otvoru palcem. V případě, že není ve správné pozici, bude narážet do strany.

A to, co Gabi teď dělá, je úprava úhlu paty hlásku polohovačem, aby byly strany hlásku rovnoběžné se stranami otvoru. Pokud hlásek v nějakém místě škrtá o okraj mezery, nemůže kmitat. Děje-li se to, pak nezní. Abyste tento problém napravili, budete muset hlásek vycentrovat.

Toto je zvuk hlásku, který nemůže projít otvorem. My ho nyní narovnáme za pomoci polohovače. Díváme se proti světelnému zdroji, takže můžeme vidět mezeru. Gabi hlásek právě vycentrovala. Teď zní takto... Jak můžete slyšet, nyní kmitá zase zcela volně.

Je mnoho důvodů, proč se hlásek vychýlí. Například: neopatrnost při sundávání krycího plechu nebo desky s hlásky; nástroj možná utrpěl nárazy ze strany, které ho vychýlily; mohlo se to stát při polohování hlásku nebo ladění; a samozřejmě je také možností, že k vychýlení došlo při usazování materiálu - k tomu může dojít i po týdnech. Všechny tyto důvody mohou přispět k vychýlení hlásku, který je pak blokován stranou otvoru.

Naučit se vycentrovat hlásky harmoniky je jeden ze základních úkonů, které musíte umět provést, abyste pomohli své harmonice fungovat optimálně.

To, co jsme vám právě ukázali, bylo provedeno na hláskových deskách, sundaných z hřebene ozvučnice. Je ale také možné, centrovat hlásky i když jsou přidělané na ozvučnici a také ty, které jsou uvnitř hřebene. Jsou-li hlásky uvnitř hřebene, je opravdu mnohem snazší hláskovou desku před centrováním sundat. Když máte hodně zkušeností, můžete se naučit, kterým směrem máte hlásek tlačit, ale v začátcích je rozhodně daleko jednodušší sundat prachovky a odmontovat hláskové desky.

Většinou je lepší použít nástroj ke zvedání hlásků (tu část s čepelí), raději než polohovač, a použít ji jako páku, abychom posunuli hlásek do žádoucí polohy. Gabi to nyní provádí na vnějším hlásku. Klouže čepelí nahoru po straně hlásku (k patě hlásku), zapáčí a probrnká ho. A teď to udělá na vnitřním hlásku. V tomto případě je potřeba tón zahrát, abychom zjistili, jestli pracuje správně.

Dámy a pánové, takto centrují experti!