AKTUALITY
Harmonikové zajímavosti

Na stránkách Library Genesis je možné dohledat a stáhnout nepřeberné množství dokumentů v PDF formátu. Mimo jiné také příručky pro chromatickou harmoniku (bohužel ne v češtině): Chromatic harmonica, Alan "Blackie" Schackner; Mel Bay's Complete Chromatic Harmonica Method, Phil Duncan; Chromatic Harmonica Solos, Phil Duncan; How to play the harmonica, diatonic or chromatic, Manus, Steven.

Foukací chromatická harmonika se pozvolna začíná objevovat na veřejnosti. Díky talentované Haničce Š. (8 let) ze Základní umělecké školy Frýdlant, byl tento nástroj představen veřejnosti na akci Noc kostelů (24.5.2019) a na zámku Frýdlant (10.6.2019). Vystoupení Haničky mělo velký úspěch! Za šíření povědomí o chromatice vděčíme panu učiteli Eduardovi Himmelovi.

TIP: Jako obal na chromatické harmoniky se dají využít některé typy penálů. Například pouzdra ARGUS mají ideální velikost. Vnitřek pouzdra je vhodné vystlat filcem.

Do oddílu Ke stažení byla přidána složka se všemi tabulaturami Školy hry, vytvořenými do roku 2019 (celkem 247 tabulatur). Společně s programem MuseScore2 si ji můžete stáhnout do svého počítače a využívat ke cvičení.

Nová verze MuseScore bohužel není plně kompatibilní s předchozí verzí programu - tabulatury otevřené v nové verzi mají rozhozená čísla kanálků a kroužky registru. Starší verzi programu, ve které se tabulatury zobrazují správně si můžete stáhnout v oddíle Ke stažení

V archivu pořadu Na plovárně můžete zhlédnout 2 rozhovory Marka Ebena s předními světovými hráči na diatonickou harmoniku: Charliem McCoyem a Howardem Levym. (Chromatická foukací harmonika se bohužel zatím v českých médiích neobjevuje...) 

Vřele doporučuji nastudovat si bakalářskou práci Libora Šmloldase: Jak efektivně cvičit na nástroj. Zbavte se chyb, ušetřete čas a mějte radost z lepších výsledků... 

Pozor na desetidírkovou chromatiku Swan - ve třetí oktávě má jiné ladění tónů. Foukané tóny na kanálku 9 a 10 jsou E a G, místo C a E. 

Uspořádání tónů, které je v prvních 4 kanálcích, by se mělo opakovat i ve vyšších oktávách - bez ohledu na to, jestli má chromatika 8, 10, 12, 14 nebo 16 dírek. Přehled tónů naleznete v kapitole Co je uvnitř.

Při nákupu harmoniky zkuste využít aktuálních slevových nabídek - můžete tak ušetřit i několik tisíc korun. Na obrázku vlevo je příklad povánoční slevy na kytary.cz

Bezplatný zdroj přehrávatelného notového materiálu (konkurent MuseScore) Noteflight

Přeji vše nejlepší do nového roku! Počítadlo odehraných hodin bylo aktualizováno a netrpělivě očekává nová předsevzetí pro rok 2019. :)

Dopřejte si vánoční atmosféru s chromatickou harmonikou - 38 minut vánoční hudby s předními světovými chromatikáři.

Kdo by chtěl víc, může se poohlédnout v dalších oddílech.

Byl přidán nový oddíl: Výuka na webu

Bezplatné tabulatury pro chromatickou harmoniku jsou vzácným zbožím. Nejcennější je pak trojkombinace: noty + tabulatura + profesionálně zahraná chromatika. Odkazy na YouTube kanály s tabulaturami pro chromatiku najdete v novém oddíle YouTube TABs.

Do sekce ke stažení byly přidány "záznamové lístky pro servis harmoniky". Je to soupis tónů v jednotlivých kanálcích s prostorem pro poznámku k ladění a stavu hlásku nebo prachovky. Verze A má zvýšené tóny na spodní hláskové desce (např. Hohner Chromonica; Seydel Chromatic), verze B má zvýšené tóny umístěné střídavě na obou hláskových deskách (např. Suzuki Chromatix).

Městská knihovna v Praze půjčuje noty s tabulaturou pro foukací chromatickou harmoniku: "Jazz standards" (vhodné pro pokročilé hráče). Součástí je CD s nahrávku od Willa Galisona.

Nová generace chromatikářů - moje úžasná žačka Majda (9 let) na 9. lekci hry na harmoniku. Video ZDE.

Toots Thielemans na ulozto.cz:

  1. Hudební dokument - Toots Thielemans, Jazzová legenda (ČJ)
  2. Jazz masters 95 (CD s chromatickou harmonikou)

Foukací chromatická harmonika je skvělým dárkem, jen pozor na dodací lhůty - pohybují se mezi 30-90 dny!

Na stránkách SoundCloud, které slouží k volnému sdílení skladeb, je možné dohledat přes 500 nahrávek s chromatickou harmonikou. Filtr na třídění skladeb podle hudebního žánru naleznete v nabídce po levé straně.

Na stránkách www.saxopedia.com je k dispozici ROZCESTNÍK STUPNIC - přehledně zpracovaný seznam 399 stupnic v PDF.

Nový článek: Ucho jako policajt.

Ti, kteří cvičí improvizaci s písněmi z YouTube, se mohou nechat inspirovat rozsáhlou databází světových hitů na stránkách www.billboard.com - Billboard Charts Archive. Na skladby, které stojí za pozornost, upozorňuje také pořad Příběh písně. Není od věci čas od času zavítat i do jiných žánrů a zkusit si zahrát třeba Lambadu.

Na webu SENzačních SENiorů byl zveřejněn článek:

Foukací harmonika - zapomenutý poklad

Nový článek: Hra v souzvuku.

Barokní hudba - noty pro chromatiku v PDF ke stažení:

"Chromatic Harmonica Baroque Book"

Cvičení pro pokročilé od Davida Naiditche pro chromatickou harmoniku ve všech stupnicích.

3 CD k volnému poslechu s úžasnou chromatikou Davida Naiditche: Gypsy Jazz Harmonica; Bluegrass in the Backwoods; Bluegrass Harmonica

Do sekce KE STAŽENÍ byl přidán SLOVNÍK anglických výrazů. Najdete tam slovíčka související s foukací chromatickou harmonikou, která běžné slovníky neznají.

Vyzkoušejte si poslechové cvičení - určování not. Tóny můžete hledat s pomocí své harmoniky. Na stránkách https://www.musictheory.net naleznete i spoustu dalších zajímavých hudebních cvičení.

3 užitečné YouTube vychytávky

1) Stažení videa v MP3 nebo MP4 formátu - ...tube.com...

Nejsnazší způsob jak video z YouTube stáhnout, je z adresy videa ...tube.com... odstranit písmena ube (písmena vyberte, stiskněte delete a enter). Na nově otevřené stránce si zvolte, jestli chcete stahovat jen zvuk MP3 nebo celé video MP4.

2) Přehrávání videa stále dokola - ...repeat.com...

Chcete-li, aby vám YouTube přehrával vaše oblíbené video stále dokola, tak do adresy videa před .com vepište slovo repeat a odklepněte. Video se vám otevře na stránce  https://listenonrepeat.com. Jste-li přihlášeni do svého účtu na YouTube, můžete si vytvořit seznam svých oblíbených videí.

3) Chytré vyhledávání - allintitle:"..."

Pro vyhledání videí, která mají vaše klíčové slovo přímo v názvu, zadejte do vyhledávacího okna allintitle: a za dvojtečku do uvozovek vaše klíčové slovo.

21. prosince 2016

Byly dokončeny korektury stránek. Moc děkuji Lucii Jílkové a Evě Kubínové za nezištnou pomoc a cenné rady.  

19. listopadu 2016

Škola hry na foukací chromatickou harmoniku byla zveřejněna v databázi Otevřeného vzdělávání mezi ostatními bezplatnými zdroji v kategorii Hra na hudební nástroje.

Online metronom. (program ke stažení)

3. listopadu 2016

Oficiální spuštění Školy hry. Propojení s MuseScore a YouTube.