AKTUALITY
Harmonikové zajímavosti

Dopřejte si vánoční atmosféru s chromatickou harmonikou - 38 minut vánoční hudby s předními světovými chromatikáři.

Kdo by chtěl víc, může se poohlédnout v dalších oddílech.

Byl přidán nový oddíl: Výuka na webu

Bezplatné tabulatury pro chromatickou harmoniku jsou vzácným zbožím. Nejcennější je pak trojkombinace: noty + tabulatura + profesionálně zahraná chromatika. Odkazy na YouTube kanály s tabulaturami pro chromatiku najdete v novém oddíle YouTube TABs.

Nenechte si ujít exkluzivní koncert MALINA BROTHERS s Charlie McCoyem, jedním z nejslavnějších světových hráčů na diatonickou harmoniku. 24.4.2019 v brněnském SONO Centru.

Zajímavé akce související s foukací harmonikou najdete v Kalendáři.

Do sekce ke stažení byly přidány "záznamové lístky pro servis harmoniky". Je to soupis tónů v jednotlivých kanálcích s prostorem pro poznámku k ladění a stavu hlásku nebo prachovky. Verze A má zvýšené tóny na spodní hláskové desce (např. Hohner Chromonica; Seydel Chromatic), verze B má zvýšené tóny umístěné střídavě na obou hláskových deskách (např. Suzuki Chromatix).

Městská knihovna v Praze půjčuje noty s tabulaturou pro foukací chromatickou harmoniku: "Jazz standards" (vhodné pro pokročilé hráče). Součástí je CD s nahrávku od Willa Galisona.

Nová generace chromatikářů - moje úžasná žačka Majda (9 let) na 9. lekci hry na harmoniku. Video ZDE.

Toots Thielemans na ulozto.cz:

  1. Hudební dokument - Toots Thielemans, Jazzová legenda (ČJ)
  2. Jazz masters 95 (CD s chromatickou harmonikou)

Foukací chromatická harmonika je skvělým dárkem, jen pozor na dodací lhůty - pohybují se mezi 30-90 dny!

Na stránkách SoundCloud, které slouží k volnému sdílení skladeb, je možné dohledat přes 500 nahrávek s chromatickou harmonikou. Filtr na třídění skladeb podle hudebního žánru naleznete v nabídce po levé straně.

Na stránkách www.saxopedia.com je k dispozici ROZCESTNÍK STUPNIC - přehledně zpracovaný seznam 399 stupnic v PDF.

Nový článek: Ucho jako policajt.

Ti, kteří cvičí improvizaci s písněmi z YouTube, se mohou nechat inspirovat rozsáhlou databází světových hitů na stránkách www.billboard.com - Billboard Charts Archive. Na skladby, které stojí za pozornost, upozorňuje také pořad Příběh písně. Není od věci čas od času zavítat i do jiných žánrů a zkusit si zahrát třeba Lambadu.

Na webu SENzačních SENiorů byl zveřejněn článek:

Foukací harmonika - zapomenutý poklad

Nový článek: Hra v souzvuku.

Barokní hudba - noty pro chromatiku v PDF ke stažení:

"Chromatic Harmonica Baroque Book"

Cvičení pro pokročilé od Davida Naiditche pro chromatickou harmoniku ve všech stupnicích.

3 CD k volnému poslechu s úžasnou chromatikou Davida Naiditche: Gypsy Jazz Harmonica; Bluegrass in the Backwoods; Bluegrass Harmonica

Do sekce KE STAŽENÍ byl přidán SLOVNÍK anglických výrazů. Najdete tam slovíčka související s foukací chromatickou harmonikou, která běžné slovníky neznají.

Jak efektivně cvičit na nástroj (Libor Šmoldas, DiS.) - velmi zajímavá a pro praxi užitečná bakalářská práce. 

Vyzkoušejte si poslechové cvičení - určování not. Tóny můžete hledat s pomocí své harmoniky. Na stránkách https://www.musictheory.net naleznete i spoustu dalších zajímavých hudebních cvičení.

3 užitečné YouTube vychytávky

1) Stažení videa v MP3 nebo MP4 formátu - ...tube.com...

Nejsnazší způsob jak video z YouTube stáhnout, je z adresy videa ...tube.com... odstranit písmena ube (písmena vyberte, stiskněte delete a enter). Na nově otevřené stránce si zvolte, jestli chcete stahovat jen zvuk MP3 nebo celé video MP4.

2) Přehrávání videa stále dokola - ...repeat.com...

Chcete-li, aby vám YouTube přehrával vaše oblíbené video stále dokola, tak do adresy videa před .com vepište slovo repeat a odklepněte. Video se vám otevře na stránce  https://listenonrepeat.com. Jste-li přihlášeni do svého účtu na YouTube, můžete si vytvořit seznam svých oblíbených videí.

3) Chytré vyhledávání - allintitle:"..."

Pro vyhledání videí, která mají vaše klíčové slovo přímo v názvu, zadejte do vyhledávacího okna allintitle: a za dvojtečku do uvozovek vaše klíčové slovo.

21. prosince 2016

Byly dokončeny korektury stránek. Moc děkuji Lucii Jílkové a Evě Kubínové za nezištnou pomoc a cenné rady.  

19. listopadu 2016

Škola hry na foukací chromatickou harmoniku byla zveřejněna v databázi Otevřeného vzdělávání mezi ostatními bezplatnými zdroji v kategorii Hra na hudební nástroje.

Online metronom. (program ke stažení)

3. listopadu 2016

Oficiální spuštění Školy hry. Propojení s MuseScore a YouTube.