AKTUALITY
Harmonikové zajímavosti

Na stránkách SoundCloud, které slouží k volnému sdílení skladeb, je možné dohledat přes 500 nahrávek s chromatickou harmonikou. Filtr na třídění skladeb podle hudebního žánru naleznete v nabídce po levé straně.

Nenechte si ujít zajímavou přednášku předního světového basáka Victora Wootena na téma: Hudba jako jazyk. Angličtináři mohou zhlédnout video na TEDu. Neangličtináři najdou volný překlad v sekci ČLÁNKY.

Před 20 lety (1.8.1998) zemřel Lubomír Pleva, čtyřnásobný mistr světa ve hře na foukací harmoniku. K uctění jeho památky napsal Jaroslav Kvapil velmi pěkný článek a Český rozhlas Olomouc odvysílal rozhovor s Jaromírem Cedidlou.

Do oddílu INTERPRETI byl přidán odkaz na seznam předních hráčů na diatonickou harmoniku. Videoukázky jsou užitečné i pro chromatikáře, jako inspirace k nácviku pokročilejších technik.

Na stránkách www.saxopedia.com je k dispozici ROZCESTNÍK STUPNIC - přehledně zpracovaný seznam 399 stupnic v PDF.

Nový článek: Ucho jako policajt

Ti, kteří cvičí improvizaci s písněmi z YouTube, se mohou nechat inspirovat rozsáhlou databází světových hitů na stránkách www.billboard.com - Billboard Charts Archive. Na skladby, které stojí za pozornost, upozorňuje také pořad Příběh písně. Není od věci čas od času zavítat i do jiných žánrů a zkusit si zahrát třeba Lambadu.

Stránky byly částečně přeloženy do angličtiny.

Brief English translation of this web.

Na webu SENzačních SENiorů byl zveřejněn článek:

Foukací harmonika - zapomenutý poklad

Nový článek: Hra v souzvuku

Barokní hudba - noty pro chromatiku v PDF ke stažení:

"Chromatic Harmonica Baroque Book"

Do oddílu KE STAŽENÍ byla přidána Fotogalerie.

Cvičení pro pokročilé od Davida Naiditche pro chromatickou harmoniku ve všech stupnicích.

V kapitole Pro rodiče přibyla podkapitola Náctiletí - na foukací harmoniku jde hrát i s rovnátky.

3 CD k volnému poslechu s úžasnou chromatikou Davida Naiditche: Gypsy Jazz Harmonica; Bluegrass in the Backwoods; Bluegrass Harmonica

Jak probíhal mezinárodní harmonikový festival: The World Harmonica Festival 2017.

Harmoniková novinka Mini PitchBender. Harmonika má snímač, který převádí zvuk do MIDI. Signál je kabelem veden z harmoniky do PC, iPhonu nebo iPadu. Pomocí tlačítka (joysticku) na harmonice, může hráč ohýbat tóny elektronicky. Kalibraci tlačítka (míru snížení/zvýšení tónu), si hráč sám nastaví ve speciálním programu. Díky dalším aplikacím, vytvořeným pro MIDI, může harmonika využívat nepřeberné množství různých zvukových efektů. Může znít třeba jako australské didgeridoo! Pro nadšence, kteří propadli světu MIDI, se tak otevírají nové širé obzory. Propojení harmoniky s mobilem (nebo jiným elektronickým zařízením) je užitečné i kvůli možnosti zesílení zvuku.

Byl přidán nový oddíl Servis. Obsahuje workshopová videa s českými překlady.

Do sekce KE STAŽENÍ byl přidán SLOVNÍK anglických výrazů. Najdete tam slovíčka související s foukací chromatickou harmonikou, která běžné slovníky neznají.

Foukací harmoniku můžeme nazvat bezbariérovým hudebním nástrojem - více se dozvíte v novém článku.

Nový článek:  Trendy ve světě chromatiky.

Nový oddíl ČLÁNKY - první zápis se týká užitečnosti Bluegrassu pro chromatickou harmoniku.


Jak efektivně cvičit na nástroj (Libor Šmoldas, DiS.) - velmi zajímavá a pro praxi užitečná bakalářská práce. 

Klidné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do roku 2018!

Vánoční dárek najdete v nové sekci KE STAŽENÍ. Seznam všech zveřejněných skladeb ve formátu XLS vám umožní lépe pracovat s písničkami (třídit je a zaznamenávat si poznámky); počítadlo odehraných hodin je skvělá motivace. :)

Harmonika kreativně - na tričkách, magnetech, odznáčcích, samolepkách... Vtipné hlášky. "Hraju na harmoniku, protože odpuzuje mimozemšťany."

3. listopadu 2017

Škola hry slaví své první narozeniny! Bilance za uplynulý rok: 21 600 zhlédnutí stránek, 57 followerů na MuseScore, 91 followerů na YouTube.

1. - 5. listopadu 2017

Mezinárodní harmonikový festival v německém Trossingenu.

Vyzkoušejte si poslechové cvičení - určování not. Tóny můžete hledat s pomocí své harmoniky. Na stránkách https://www.musictheory.net naleznete i spoustu dalších zajímavých hudebních cvičení.

3 užitečné YouTube vychytávky

1) Stažení videa v MP3 nebo MP4 formátu - ...tube.com...

Nejsnazší způsob jak video z YouTube stáhnout, je z adresy videa ...tube.com... odstranit písmena ube (písmena vyberte, stiskněte delete a enter). Na nově otevřené stránce si zvolte, jestli chcete stahovat jen zvuk MP3 nebo celé video MP4.

2) Přehrávání videa stále dokola - ...repeat.com...

Chcete-li, aby vám YouTube přehrával vaše oblíbené video stále dokola, tak do adresy videa před .com vepište slovo repeat a odklepněte. Video se vám otevře na stránce  https://listenonrepeat.com. Jste-li přihlášeni do svého účtu na YouTube, můžete si vytvořit seznam svých oblíbených videí.

3) Chytré vyhledávání - allintitle:"..."

Pro vyhledání videí, která mají vaše klíčové slovo přímo v názvu, zadejte do vyhledávacího okna allintitle: a za dvojtečku do uvozovek vaše klíčové slovo.

Jak aktivní hraní na hudební nástroj působí na náš mozek. Video v angličtině.

Notový zápis - báječně polopatické video (v angličtině).

Mezinárodní harmonikový festival v Soulu (2017). Hráči z celého světa, spousta soutěžních kategorií, všechny věkové skupiny.


S novou chromatikou Symphony Grand Chromatic, uvedla firma Seydel na trh novinku - vyhřívací kufřík na harmoniky! Kufřík udržuje teplotu harmonik okolo 37°C, což snižuje kondenzaci vlhkosti v nástroji při hraní a prachovky se tak při hře nelepí.

Stejného efektu dosáhneme, pokud budeme před hrou nahřívat chromatiku na svém těle (např. za páskem u kalhot).

Zajímavá videa týkající se hry na foukací harmoniku naleznete ZDE.

21. prosince 2016

Byly dokončeny korektury stránek. Moc děkuji Lucii Jílkové a Evě Mlázovské za nezištnou pomoc a cenné rady.  

Interview s Christelle Berthon. Pro chromatikáře je zajímavý především začátek rozhovoru - hudba a projevení emocí (0:00 - 4:50). Technika overblow zmiňovaná dále se týká jen diatonické harmoniky.

19. listopadu 2016

Škola hry na foukací chromatickou harmoniku byla zveřejněna v databázi Otevřeného vzdělávání mezi ostatními bezplatnými zdroji v kategorii Hra na hudební nástroje.

Online metronom. (program ke stažení)

I slon si užívá hru na foukací harmoniku... (video)

3. listopadu 2016

Oficiální spuštění této Školy hry. Propojení s MuseScore a YouTube.