Morální podpora

"Nelze oddělovat hudbu od naší podstaty. Děláme, co jsme, jsme to, co děláme."

Tommy Emmanuel

Nenechte se odradit složitými teoriemi o technikách hraní, kterými se internet jen hemží.

Často jsou zcela protichůdné nebo i naprosto nesmyslné. Cílem většiny amerických výukových webů je přesvědčit hráče, že se bez zaplacení drahého internetového kurzu prostě neobejdou. Raději se věnujte praktickému hraní podle kvalitních, volně dostupných zdrojů.

Harmonikář nemusí být zručný kutil.

Na diskusních webech o harmonikách to mnohdy vypadá, že rozebrat, naladit/opravit a zase složit harmoniku do původního stavu patří k běžným schopnostem průměrného harmonikáře. Není to tak úplně pravda a už vůbec se to netýká chromatických harmonik, které jsou složitější konstrukce. S klidným svědomím přenechte servis své chromatiky profesionálům.

Důvěřujte si.

Nezkoumejte, zda máte dost talentu, hudebního sluchu, vědomostí, jestli nejste na harmoniku moc staří nebo mladí... Dobré psychické rozpoložení, touha na harmoniku hrát a radost ze hry jsou daleko důležitější předpoklady.

Chromatika a bluesovka není totéž.

Obě jsou to sice foukací harmoniky, ale liší se konstrukcí a laděním. Z toho vyplývá odlišný způsob hry: jiné výrazové možnosti (efekty, práce s tónem) i odlišné limity v rychlosti. U některých skladeb bude rychlejší bluesovka, v jiných chromatika. Je to zkrátka jiná disciplína. Podobně jako u lyží: pro sjezd příkrého svahu si nevezmeme běžky ani se nebudeme snažit přejet rozlehlou pláň na sjezdovkách v rekordním čase.

Diatonická harmonika nezahraje chromatikový part, jsou-li půltóny poskládány dostatečně rafinovaně a v tempu. Chromatická harmonika zase nenapodobí bluesovou u akordového hraní.

To, že na chromatiku nedokážete zahrát to, co váš oblíbený bluesový harmonikář, rozhodně není vaší vinou. Své hráčské vzory si proto raději vybírejte mezi chromatikáři.

Harmonika není méněcenný nástroj.

Harmonika zažila svůj velký vzestup po druhé světové válce. Zpočátku byla považována spíše za nedokonalou dětskou hračku, než za seriózní hudební nástroj, ale to se velmi rychle změnilo, když vstoupila na trh harmonika chromatická. Po celém světě se začaly objevovat výrazné osobnosti, které dovedly harmoniku až do koncertních síní.

V současné době se foukací harmonika těší velké oblibě především v zemích východní Asie: velké množství hráčů, zájmových sdružení, výukových materiálů, možností studia i soutěží. Hra na chromatickou harmoniku se vyučuje na univerzitách, chromatika je běžnou součástí orchestrů.

Harmonika je plnohodnotný hudební nástroj a je velká škoda, že je v ČR na okraji zájmu.

Chromatiková výzva.

To, že u nás byla chromatika dosud přehlížena, je zároveň výhodou. V zemi, kde není konkurence, stačí i menší úsilí, aby se hráč ocitl mezi předními harmonikáři.

Je těžké prorazit s kytarou, houslemi, pianem... mezi tisícovkami skvělých hráčů. S chromatikou? Kdo se na ní naučí, ocitá se v České republice na špičce.