Výuka na webu

bezplatné know-how

Výukový materiál pro praktický nácvik hry by měl být složený z:
  • notového zápisu nebo tabulatury
  • a zvukového záznamu

Kvalitních učebnic pro foukací chromatickou harmoniku s notami/tabulaturou a CD je jako šafránu, ale díky internetu máme k dispozici velké množství YouTube videí, která jsou pro nácvik vynikající.


Playlisty pro začátečníky

Videa na kanále Foukací chromatická harmonika Škola hry jsou rozdělená podle obtížnosti od úplných začátečníků. Na videu jsou noty s tabulaturou, včetně ukazatele místa přehrávání. Hraje program, což je pro začátečníky výhodnější - soustředí se na dokonalý, strojový rytmus a nerozptylují je efekty. Pokročilejší hráči by naopak měli vyhledávat videa nahraná zkušenými chromatikáři a pozornost věnovat hudebnímu výrazu, efektům a pokročilým technikám.


Výuková videa

XY

...připravuje se...

XY

...připravuje se...

Výuka podle hráčů na diatoniku

Někteří hráči na diatonickou harmoniku přidávají kromě tabulatur do videí také notový zápis. Tabulatury pro diatonické harmoniky jsou pro chromatikáře nepoužitelné, ale díky notám můžeme s videem držet krok.

Kopírování bluesových hráčů dodá hře na chromatiku nový rozměr při práci s tónem. Zkuste experimentovat s jiným stylem hraní a novými efekty, pokud jsou na chromatice proveditelné.

Ohýbání tónů ale využívejte jen pro efekty a maximálně o půltón. Pro běžné hraní půltónů máme registr. Nadměrné ohýbání hlásků zkracuje život vaší chromatice...

Videa jsou vhodná pro pokročilé chromatikáře.

Tomlin Leckie

Playlist - z videí, která obsahují notový zápis.

XY

Playlist - z videí, která obsahují notový zápis.


Užitečné funkce YouTubu

V pravém dolním rohu přehrávaného videa máme k dispozici řadu užitečných nastavení.

Při nácviku skladby můžeme využít funkci "Rychlost přehrávání" pod ozubeným kolečkem "Nastavení". Přehrávání je možné zpomalit až o 3 rychlosti.

Nestává se to často, ale v některých případech může být notový záznam rozostřený. V takové situaci změníme nastavení ve volbě: "Kvalita" (také pod ozubeným kolečkem) na nejvyšší možné číslo.

Pokud máte na YouTube vytvořený uživatelský účet, doporučuji pracovat s vlastními playlisty: pod volbou "ULOŽIT". Můžete tak mít skladby které právě nacvičujete na jednom místě, uspořádané tak, jak to vyhovuje vám.

Seznam může být veřejný (může být inspirací ostatním), neveřejný (přístupný jen těm, co znají adresu) nebo soukromý.

Také se může hodit překlad titulků - především u výukových videí v cizím jazyce.

Zobrazení titulků aktivujeme volbou "Titulky", jazyk nastavíme opět pod ozubeným kolečkem. Po klepnutí na "Automatický překlad" můžeme nastavit "Čeština".

Překlad není bez chyb, ale rok od roku se jeho kvalita zvyšuje...


Obsah kanálů na YouTube se neustále proměňuje. Objevují se nová, skvělá cvičební videa. Hledejte si ta, která splňují 4 následující parametry:  

Nejhodnotnější výukové zdroje

  1. video - kde je možné pozorovat práci hráče s chromatikou (případně alespoň kvalitní zvuková nahrávka). Naším cílem je okoukat manipulaci s nástrojem, práci s registrem, různé typy vibráta, skluzy a další pokročilé techniky, které z not nevyčteme a z CD nezjistíme;
  2. profesionální provedení - zvukový materiál by měl pocházet od zkušeného hráče, jehož technika je hodná následování (významné chromatikové osobnosti jsou uvedeny v sekci Interpreti);
  3. notový materiál - k videu nebo nahrávce je k dispozici notový zápis nebo alespoň chromatiková tabulatura;
  4. 🤍 - hudební žánr i konkrétní skladba ladí s naším vkusem - líbí se nám, baví nás, motivuje nás hrát. 

Bonusem je, pokud video poskytne i hudební podkladu pro samostatnou hru viz Chromatic Harmonica Tab.

Při výběru je třeba respektovat svou aktuální hráčskou úroveň. Marné pokusy o zvládnutí nepřiměřeně obtížné skladby nám cvičení brzy znechutí...

Radost ze hry je dobrým ukazatelem, že jsme na správné cestě.


Jsou-li tabulatury určené pro chromatickou harmoniku s větším rozsahem kanálků (než má vaše), můžete tento problém vyřešit několika způsoby: tóny, které vám na chromatice chybí hrajte v jiné oktávě; do daného úseku improvizujte nebo nehrajte; najděte si jiný cvičební materiál.

Kupovat 14 nebo 16 kanálkovou chromatiku jen kvůli několika cvičením se nevyplatí.

Začátečníkům nedoporučuji střídat dva nástroje s různým rozsahem - je to matoucí, hráč se na nástroji hůře orientuje a trvá mu delší dobu zmechanizovat si pohyb na dvou různých velikostech nástroje.