Odsazování hlásků

Hohner workshop C05 - překlad

Odsazování hlásků - jak to je s mezerou na konci hlásku

Zdravím a vítám vás na harmonikových workshopech firmy Hohner. Workshop C05 "odsazování hlásků". Odsazení hlásků, je velmi důležitý aspekt, zajišťující, aby vaše harmonika zněla dobře. Určuje totiž jak citlivě hlásky reagují. Pojďme se na to podívat detailněji.

Nástroje, které budete potřebovat pro tento workshop jsou háček a zvedací čepel. Odsazením hlásku máme na mysli velikost mezery mezi koncem hlásku a deskou. Pokud je hlásek usazený tak, že žádnou mezeru nemá a je zarovnaný s deskou, pak vzduch nemůže proudit otvorem a vytvářet tón.

Úprava tohoto odsazení je něco, co se hráč musí naučit - každý hráč má odlišné požadavky na sílu a hlasitost hry, takže nastavení je velmi individuální.

Stručně řečeno, základním pravidlem č. 1 je, že vzdálenost mezi koncem hlásku a deskou, by měl být přibližně stejný, jako je tloušťka konce hlásku. Dalším pravidlem je, že čím hlasitěji a silněji hrajete, tím vyšší odsazení hlásků budete potřebovat, abyste získali odezvu, která vám toto umožní.

Odsazování hlásků je naprosto základní dovedností, v podstatě stejně důležitou jako je učit se hrát, protože není možné, aby jedno nastavení hlásků vyhovovalo všem hráčským stylům. Musíte si najít, co vyhovuje vám.

Pokud je odsazení příliš velké (konec hlásku je moc vysoko), nemůže hlásek správně reagovat. Takto zní příliš velké odsazení... Slyšíte, jak Gabi nasává vzduch. Takže, co uděláme, abychom to napravili? Háčkem strčíme hlásek dolů do otvoru. Protože hlásek je vlastně pérko, děláte prakticky to, že přenastavujete jeho klidovou polohu. Poté, co jste hlásek několikrát strčili dolů, potřebujete ho také prozvonit, aby se usadil... Mnohem lepší.

Je důležité si pamatovat, že hlásek je pérko. Což znamená, že musí být ohnut na určitou míru, aby se změnila jeho klidová pozice. Díky paměťovému efektu kovu se často stává, že se hlásek vrátí do své předešlé klidové pozice - dokonce i po nějaké době. To, co musíte udělat, je pracovat s ním a nejlepším způsobem je prozvánět ho - tak si hlásek najde novou klidovou pozici - takže i když je usazen výš, než si myslíte, že by měl být, prozvoňte ho párkrát a on se usadí. My doporučujeme udělat to několikrát v průběhu každé práce na hláskách, protože to je jediný způsob, jak hlásek usadit do stabilní polohy. Platí to stejně tak pro odsazování hlásků a ladění, jako pro jakoukoliv jinou práci na hláskách.

Při odsazování je velmi důležité vyvíjet tlak jen na konec hlásku. Pokud vyvíjíte tlak příliš blízko u paty hlásku, můžete ho ohnout a pak je velmi obtížné takové pokřivení napravit. Hlásek se také nesmí zaseknout v otvoru. Přestal by hrát a bylo by obtížné dostat ho ven. Takže pracujte jen s koncem hlásku a dávejte pozor, abyste nezstrčili prostředek hlásku do otvoru.

Jak vidíte, můžete zvednout hlásky poměrně vysoko a nechat je plesknout zpátky, protože se jedná o pérka. V některých případech je nutné vyvinout větší tlak, než byste čekali, aby se odsazení změnilo. Ale musíte být opatrní a nesmíte tlačit přespříliš.

Tady máme hlásek, který je odsazený příliš málo. Jestli ho zahrajeme silně, nebude pracovat... Nicméně pokud ho budeme hrát jemně, může hrát. Toto je tedy odsazení, které je potřeba trochu zvýšit. Použijte zvedací čepel a zvedněte konec hlásku abyste odsazení zvětšili a prozvoňte ho. Pokud je usazený správně, měl by reagovat na malou i velkou hlasitost (na malou i velkou sílu foukání/nádechu). Gabi teď zahraje na hlásek hlasitě... a teď tišeji. Reaguje v obou případech, takže odsazení bylo opraveno.

Obecně platí, že kvalitní úprava odsazení může být provedena výhradně na sestaveném nástroji a je rozhodně nejlepší, když si toto nastavení udělá hráč sám, protože jen vy víte, jakým způsobem chcete notu zahrát.

Vůbec nejobtížnější je nastavovat hlásky na vnitřní straně hláskové desky, protože je těžké se k nim dostat. Gabi vám ukáže, jak to udělat. Prostrčíte háček kanálkem a vyzvednete konec vnitřního hlásku skrz otvor. Toto musíte dělat opatrně, abyste nepoškodili prachovku vedlejšího hlásku ve stejném kanálku. Tato prachovka je uvnitř a vy ji nevidíte. Tímto způsobem tedy snížíte odsazení hlásku situovaného na vnitřní straně hláskové desky. A teď vám Gabi ukáže, jak zvýšit odsazení hlásku na vnitřní straně hláskové desky. Vsune konec háčku pod prachovku a zatlačí na konec hlásku směrem dolů. Protože není možné prozvonit hlásek umístěný uvnitř desky, je nejlepším způsobem, jak otestovat správné odsazení - zahrát ho. Nejprve hlasitě a potom tiše...

Skvělé, jak vidíte, funguje obojí, takže: operace se zdařila, pacient nezemřel.