Tabulatury
Pro 12 dírkovou chromatiku v ladění C

Co je tabulatura?

Tabulatura je návod obsahující symboly a značky, které nám pomohou při hře na hudební nástroj. Abychom se dokázali naučit hrát na foukací chromatickou harmoniku, bez návodu se neobejdeme. I když je harmonika "kapesní hudební nástroj", obsahuje více než 3 oktávy a při hraní nevidíme, kam foukáme!

Návod nám poradí, na kterém místě fouknout nebo nadechnout a kdy zmáčknout registr.

Harmoniková tabulatura je vsazena do běžného notového zápisu, který je zdrojem dalších informací (o rytmu, délkách not, artikulaci, dynamice...). Protože však využíváme hrající noty od MuseScore, nemusí se začátečník notovým zápisem zabývat, ale soustředí se jen na čísla a barvy tabulatury. 

Tabulatura pro středně pokročilé a pokročilé už neobsahuje čísla kanálků, ani červenou a modrou barvu pro foukání a nádech (hráč se orientuje podle umístění noty v osnově), ale zůstává barevné zvýraznění křížků (oranžová) a béček (zelená barva). To hru velmi usnadňuje především v obtížných tóninách.

Hráč se postupem času úplně oprostí od tabulatury a přirozeně přejde na běžný notový zápis, což mu otevírá široké možnosti dalšího studia.

Pro výuku dětí ve školkovém a mladším školním věku můžeme použít upravenou obrázkovou tabulaturu, viz kapitola Pro rodiče.

Ukázka tabulatury v písni:

Kde tabulatury najdu?

Všechny tabulatury této Školy hry jsou uloženy na stránkách MuseScore.com. Pod uživatelem "Foukací harmonika", v záložce "Sets", najdete složky s písničkami (od začátečníků po pokročilé).

Doporučuji přečíst si více o možnostech programu MuseScore, nainstalovat si ho a využívat všechny jeho úžasné funkce.

Pozor: tabulatury vytvořené do roku 2019 nejsou kompatibilní s nejnovější verzí programu! Kompatibilní verzi programu (MuseScore2) si můžete stáhnout společně se všemi 247 tablaturami v sekci Ke stažení.

Proč hrajeme o oktávu výš?

Tón c1 se nachází u 12 dírkové chromatiky na kanálku č. 1 a některé zahraniční školy toto pravidlo dodržují. Má to ale velké nevýhody: nemůžeme zahrát tóny pod c1 (a tím i např. řadu písní ze zpěvníků), naopak nevyužijeme horní tóny, a co je nejhorší, budeme se v začátcích svého hraní potýkat s prvními třemi kanálky harmoniky, které jsou dost obtížné. Věřím, že to spoustu hráčů odradí.

Když ale hrajeme tón c1 na kanálku č. 5 (o oktávu výš), pohybujeme se ve střední části harmoniky a hraje se nám pohodlně. Obtížně hratelné nízké tóny téměř nevyužíváme. Náš tónový rozsah se shoduje se zpěvníky. Navíc se nemusíme bát, že bychom se o něco ošidili - pokročilejší hráč totiž už dokáže hravě přecházet mezi oktávami, jak se mu zachce.