Interpreti
Následováníhodné osobnosti

Chromatická harmonika

Lubomír Pleva (1929-1998)

Český fenomenální hudebník a čtyřnásobný mistr světa se narodil v Grygově (jižně od Olomouce). V mládí se věnoval atletice, především hodu oštěpem. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a následně působil jako středoškolský profesor.

Hudba ho provázela celým životem. V dětství se učil hrát na housle, při studiu na škole byl primášem cimbálové kapely, v jazzbandu hrál na basu.

Na foukací harmoniku se začal učit v šestnácti letech (byl samouk). Od roku 1955 se účastnil řady tuzemských i zahraničních soutěží ve hře na foukací harmoniku. Získal řadu cen, mimo jiné i za hru na harmonettu. Stal se čtyřnásobným mistrem světa.

Hrál klasickou hudbu, jazz, swing i populární hudbu (na různé druhy harmonik). Koncertoval s předními československými orchestry. Spolupracoval s rozhlasem i televizí.

Kolem roku 1960 zpopularizoval v Čechách hru na foukací harmoniku. Spolu s Milanem Kunou vytvořili kapesní příručku: Foukací harmonika.

Stal se jedním z nejuznávanějších hráčů na foukací harmoniku ve světě. Často vystupoval v zahraničí.

Více o Lubomíru Plevovi v rozhovoru s Jaromírem Cedidlou a článku Jaroslava Kvapila.

Zahraniční osobnosti:

Ve světě bylo a je nepřeberné množství úžasných hráčů. Nelze je porovnávat ani seřadit.

Will Galison; Brendan Power; Yasuo Watani; Cy Leo; Franz Chmel; Tommy Reilly; Antonio Serrano; Larry Adler; Jean "Toots" Thielemans; Stevie Wonder; Hendrik Meurkens; Sigmund Groven; Rossini Willi Burger; George Smith; Jacob Venndt...

Nejobsáhlejší seznam chromatikářů (AJ) ZDE.


Diatonická harmonika

České osobnosti: Rudolf Kachlíř; Milda Totter; Luděk Koutný; Tomáš Linka; Charlie Slavík; Matěj Ptaszek; Jean Valajanis...

Zahraniční osobnosti: Sonny Terry; Sonny Boy Williamson I; Sonny Boy Williamson II; Little Walter; Jimmy Reed; Paul Butterfield; John Popper; Carlose del Junca; Jason Ricci; Steven De Bruyn; Charlie McCoy; Howard Levy (pomocí technik overblow a overdraw dokáže hrát na diatonickou harmoniku chromaticky a přivedl tuto svou techniku k neuvěřitelné dokonalosti!); Brendan Power; Christelle Berthon; Annie Raines; Rachelle Plas...

Pěkně zpracovaný seznam hráčů na diatonickou harmoniku (včetně videí) naleznete ZDE.

Seznamy hráčů

Seznamy předních hráčů si vedou sami výrobci foukacích harmonik a zveřejňují je na svých webech: Seydel a Hohner.