Kupujeme harmoniku
Foukací chromatickou

Pro hraní melodií, od jednoduchých lidových písniček až po obtížnější jazzové nebo klasické skladby, potřebujeme chromatickou harmoniku. Ta nám umožní zahrát libovolnou melodii v jakékoliv stupnici. Komu jde spíše o rytmické podbarvení skladby, akordové hraní, rokový či bluesový projev, pro toho jsou vhodnější harmoniky diatonické.

Rozdíl mezi chromatickou a diatonickou harmonikou je popsán v kapitole Druhy harmonik.

Kterou chromatiku zvolit?

Základem pro hru je foukací chromatická (půltónová) harmonika v C ladění s 12 dírkami.

Rozhodně je vhodné sáhnout po modelu od jedné z renomovaných značek: Suzuki, Hohner nebo Seydel.

Půltónové harmoniky (s registrem) se prodávají buď pod jménem chromatika nebo chromonika. Prakticky se od sebe neliší. Prodávají se v různém ladění a v různých velikostech.

Internet vám pomůže, abyste si vytvořili představu, co je aktuálně na trhu a za jaké ceny. Doporučuji podívat se nejen na Heureka.cz, ale i na mezinárodní internetové obchody jako Aliexpress.com nebo Ebay.com. Pozor na označení: "pre-owned", jde o nástroj z druhé ruky. Nezapomeňte si ohlídat 3 důležité věci: 1) harmonika musí být chromatická (s registrem), 2) musí mít očíslované kanálky (abyste se orientovali v tabulatuře), 3) musí být v ladění C!

12 dírkové chromatiky se pohybují na různých cenových hladinách. Cena často odráží kvalitu použitého materiálu a způsob provedení. Dražší harmoniky mají delší životnost (déle ladí), lepší funkčnost (registr pracuje rychleji, tišeji), snadněji se na ně hraje (lépe těsní = mají menší spotřebu vzduchu a hlásky rychleji reagují, prachovky nedrnčí), jsou uživatelsky příjemnější (nedřou ústa) a mají lepší zvuk. Chromatiky s větším tónovým rozsahem jsou vhodné spíše pro profesionály, kteří hrají náročné skladby vážné hudby. Počítejte s výdajem okolo 4 000 Kč.

Pokud na nákup harmoniky nespěcháte, můžete si počkat na zajímavé slevové akce. Například kytary.cz nabízí chromatiky v povánočním výprodeji s 20-35% slevou.

Pokročilejší hráči využijí i jednu diatonickou harmoniku (ideálně v ladění C) pro trénování technik, které jdou na chromatiku obtížněji: ohýbání tónů, hraní více tónů, basování apod.

Mé osobní zkušenosti

Začínala jsem hrát na stařičké Tombo po otci a dlouho jsem používala Toots´ hard bopper (Hohner). Obě tyto harmoniky mi vydržely řadu let a byla jsem s nimi spokojená. Hohner Chromonica mi také vyhovovala, ale opakovaně jsem u ní měla problém s prasklými hlásky. Není stavěná na experimentování s ohýbáním tónů. V poslední době střídám harmoniky Saxony Chromatic (Seydel) a Suzuki Chromatix 48. Obě mají dokonalý zvuk a jsou příjemné na ústa. Saxony má dost těžký hřeben (to zbytečně zatěžuje při intenzivním hraní zápěstí a lokty). V poměru cena / výkon je podle mého názoru nejlepší Suzuki Chromatix 48. Tato chromatika má celosvětově skvělé reference.

Zakoupila jsem i 16 dírkovou chromatiku Hohner Super 64. Má báječný zvuk, příjemný náustek. Na některé skladby s větším tónovým rozsahem je třeba (doporučuji pokročilejším hráčům).

Zvyknout si na novou harmoniku zpravidla chvíli trvá: padne jinak do ruky, má jiný registr, drobné odchylky v ladění... Než se s novým nástrojem člověk sehraje, chce to čas.

Na co si dát při nákupu pozor?

Nákup přes internetový obchod má tu výhodu, že si můžeme nástroj doma v klidu prohlédnout a vyzkoušet. Ze zákona má spotřebitel nárok na 14 denní lhůtu k seznámení se zbožím (§ 1829 zákona č. 89/2012 Sb.). Zjistíme-li, že harmonika drnčí, je rozladěná nebo má nějakou jinou vadu, je vhodné ji co nejdříve internetovému prodejci vrátit. Harmonika nespadá do výjimek, které z hygienických důvodů není možné vrátit.  

Pozor při zkoušení spodních tónů. Hluboké tóny (první 3 dírky) jsou obecně obtížněji hratelné a případné pazvuky nemusí být zaviněny harmonikou, ale nepřesným foukáním...

Kupujeme-li chromatiku v kamenném obchodě, nástroj musíme vyzkoušet a zkontrolovat na místě: "Na pozdější reklamace nebude brán zřetel."

V ideálním případě by prodavač hudebnin měl dokázat harmoniku laikovi předvést, sám ji vyzkoušet a garantovat bezzávadnost a naladění. V praxi to takto bohužel nefunguje. Měli bychom si proto dokázat poradit sami. Nebuďte ve stresu a dopřejte si čas. Objevovat svět harmonik je dobrodružství a harmoniku nekupujeme každý den.

Co tedy kontrolujeme: 

1) Zjevné poškození

Harmonika by měla být opticky v pořádku. Neměla by být promáčklá, poškrábaná, s chybějícím šroubkem, apod.

2) Registr

Registr by se měl pohybovat volně. Po stisknutí a uvolnění se musí svižně vrátit do výchozí polohy. Nesmí se zaseknout na půli cesty.

Registr by neměl cvakat a vydávat rušivé zvuky. Slabé cvaknutí je slyšet vždy, ale zpravidla není rušivé. Vyzkoušejte si několik druhů chromatik a porovnejte, jak se jednotlivé registry chovají. Jak jsou rychlé a jak hlasitá je jejich práce. Vytvoříte si tak představu, jak vypadá standardní funkce registru.

3) Kontrola tónů

Pokud obchod nemá měchová zařízení (kterými je možno jednotlivé tóny hygienicky vyzkoušet), zpravidla nechává nakupujícího, aby si na harmoniku zahrál.

U každého kanálku foukáme vždy ven i dovnitř a soustředíme se na to, jestli harmonika nechrastí, nezvoní nebo tón neklade odpor. I když je takovým defektem postižen jen jeden kanálek, harmoniku nekupujte.

Pro laika, který na harmoniku nikdy nehrál, je poměrně obtížné trefit se svým dechem do jednoho kanálku a správnou intenzitou zahrát dlouhý nepřerušovaný, neohýbaný tón. Máte-li v rodině nebo mezi známými muzikanta (ideálně foukačkáře), neváhejte ho požádat o pomoc.

Nástroje, které si zákazník zkouší, ale nezakoupí, jsou dezinfikovány sprejem.

4) Kontrola naladění

Pokud se zdají všechny tóny v pořádku, můžeme přikročit ke zkoušce naladění nástroje. Použijeme ladičku, kterou jsme si přinesli z domova, nebo poprosíme o zapůjčení ladičky přímo v hudebninách. Ladička by měla být kalibrovaná na 440 Hz = kmitočet komorního A. Opět foukáme ven i dovnitř do všech kanálků a sledujeme ukazatel ladičky. Odchylka v ladění větší než 10 centů už stojí za zvážení.

Tóny (foukané i nadechované) kontrolujeme nejprve bez registru a poté všechny znovu se stisknutým registrem - ten totiž otevírá jiné kanálky, které je také třeba prověřit.

Kontrola naladění nástroje je důležitá. Přestože harmoniky odchází od výrobce naladěny, neznáme historii chromatiky, kterou si chceme koupit: kdo na ni hrál, jak dlouho byla v obchodě, v jakých teplotách a v jak vlhkém prostředí... Kvalita naladění se tak může u jednotlivých harmonik velmi lišit.

Než si odnesete domů rozladěný nástroj, uvědomte si následující fakta:

  • Na rozladěnou harmoniku nelze hrát (kazili byste si požitek i sluch). "Je rozladěná jen trochu - to vydržím" není rozumný ústupek. Až se naučíte několik líbivých skladeb, budete se chtít předvést přátelům nebo si s někým zahrát. A určitě si za svou píli zasloužíte lepší hodnocení, než: "No, hraje hezky, ale neladí..."
  • Rozladění nespadá do reklamovatelných vad.
  • Naladit chromatickou harmoniku je obtížné a zpravidla se přenechává odbornému servisu (placená služba).

5) Krása zvuku - barva tónu

Máme-li několik adeptů, kteří nevykazují žádnou vadu a jsou optimálně naladěni, vybíráme podle sympatií a zvuku. Každý model je jedinečný. Některá harmonika má ostřejší zvuk, jiná medovější, některá má rychlejší registr, jiná se nám líbí svým dokonalým designem, další je příjemná do úst a svou roli hraje i cena...

6) Účtenka

Účtenku nebo doklad o platbě si dobře uschovejte a veďte v patrnosti i záruční dobu nástroje.

Pozor na desetidírkovou chromatickou harmoniku Swan má ve třetí oktávě jiné ladění tónů - foukané tóny na kanálku 9 a 10 jsou E a G, místo C a E.