Výměna hlásku
Hohner workshop C08 - překlad

Výměna hlásku

Zdravím a vítám vás na harmonikových workshopech firmy Hohner. Workshop C08 "výměna hlásku". Je-li hlásek hodně namáhán, může se stát, že vznikne prasklina a hlásek se rozbije. Když se toto přihodí, není nezbytné harmoniku zahodit nebo vyměňovat celou hláskovou desku, protože Hohner vyvinul sadu nástrojů, "Hohner Instant Workshop Set", která umožní hráči vyměnit vadné hlásky. Teď vám tyto nástroje představíme.

Prvním nástrojem je náš starý dobrý známý, zvedač hlásků (reed-lifting blade) - využíváme ho při téměř každém servisním úkonu. Nejdůležitějším nástrojem nové sady jsou speciální odnýtovávací kleště (de-riveting pliers), které mají dvě různé hlavy. Malá hlava, která je tam nyní, slouží k vymáčknutí starého hlásku a velká hlava se používá k procvaknutí dírky do prachovky, když chcete umístit prachovku přes šroub, kterým je nový hlásek přidělán. Dalším nástrojem je výstružník (reamer), který slouží ke zvětšení dírek v hláskové desce a hlásku na velikost 1,4 mm, aby šroubek řádně seděl. Nové hlásky, které budeme přidělávat, musí mít větší dírku než je v desce. Dále tu máme univerzální držák (universal holder). Slouží jako rukojeť výstružníku a je také velmi užitečný pro zašroubování nového šroubku do desky. Další je vrtáček (drill-bit). Slouží ke sražení hrany a očištění otřepů po vyříznutí nového závitu v dírkách, které jsme udělali v hláskové desce a v hlásku. Další nástroj je závitník (tap) 1,4 mm, který se používá k vyříznutí závitu v hláskové desce, protože šroubek do desky šroubujeme. Pak tu máme šroubovák (screwdriver), který sedí k novým šroubkům a speciální držák na hvězdicové matičky (star-nut holder), kterým přišroubujeme hvězdicovou matičku na šroubek a zafixujeme nový hlásek. Pak tu máme matičky a šroubky. Tady jsou hvězdicové matičky, pěkné malinké, a tady jsou šroubky. Toto je tedy vybavení, které budete potřebovat k výměně hlásků.

Abyste mohli začít, budete muset harmoniku rozebrat. Sejmout krycí plechy a také sundat hláskové desky. Když jste harmoniku takto rozložili, je dalším krokem odstranění prachovky u poškozeného hlásku. Po stržení prachovky je dalším krokem odstranění zbytků lepidla z hláskové desky zvedačem hlásků. Teď vezmeme odnýtovávací kleště a odstraníme starý hlásek. Je velmi důležité zvolit si správný nástavec - tu menší hlavu, protože nesprávná (větší) by desku zničila. Pro tento zákrok použijte menší hlavu, která odpovídá velikosti nýtu a starý nýt odstraní. Zašroubujte ji pevně do kleští.

Teď musíte správně umístit hláskovou desku do odnýtovávacích kleští, do přesné pozice, která umožní vytlačit starý nýt. Hlavička nýtu starého hlásku musí být umístěna v prohlubni na kleštích. Výčnělek umístěný na druhé straně kleští silným tlakem nýt vystrčí z hláskové desky. Musíme kleště stisknout opravdu silně, abychom starý nýt vymáčkli. Jdi do toho Gabi... Tady máme starý hlásek a starý nýt.

Pokud vás zajímá, odkud se berou náhradní hlásky, je to kompletní sada hlásků pro chromatiku Super-64, kterou si můžete objednat v Hohner C-Shopu a obdržíte ji z výrobny Hohner.

Dalším krokem je umístit výstružník do univerzálního držáku a důkladně ho zašroubovat, aby seděl pevně. Teď výstružník použijeme k rozšíření dírky v hláskové desce na velikost, která bude sedět novému šroubku. Nesnažte se ale projít výstružníkem dále než do poloviny, jinak bude dírka moc velká! Dalším krokem je vyříznutí závitu do hláskové desky, za pomoci závitníku (1,4 mm). Dávejte si velký pozor, aby byl závitník kolmo k hláskové desce, jinak bude váš šroubek našikmo. Z počátku budete muset vyvinout poměrně silný tlak. Až po několikerém otočení závitníku zjistíte, že už nemusíte tolik tlačit. Nástroj se otáčí volněji. Je to známka toho, že je závit vyříznutý. Teď je potřeba očistit otřepy (srazit hranku) na druhé straně hláskové desky (než odkud jsme vrtali). Pokud otvor v desce takto nezačistíme, nebude nový hlásek na desce sedět naprosto rovně.

Dalším krokem je přidělání šroubku k hláskové desce. Abychom to udělali precizně, je dobré uchytit ho do univerzálního držáku, kterým provedeme několik prvních otočení. Tyhle šroubky jsou extrémně malinké, takže si s nimi budete muset trochu pohrát, než je usadíte do držáku správně. Teď můžeme šroubek zašroubovat do nového závitu, který jsme v desce před chvilkou vyřízli. Šroubek šroubujeme za pomoci držáku do hláskové desky do chvíle, než se jeho hlavička dostane k desce - pak za stálého otáčení držák z hlavy šroubku sundáme. K řádnému, finálnímu dotažení, použijeme šroubovák. Nyní je šroubek pevně usazený v hláskové desce.

Teď upneme do držáku opět výstružník, protože v dalším kroku budeme zvětšovat otvor v hlásku. Tentokrát ale nebude stačit prostrčit výstružník dírkou jen do poloviny. Musíme ho prostrčit celý až k rukojeti. Dírka v hlásku musí být rozhodně o něco větší, než je dírka v desce. Později to totiž umožní hlásek vycentrovat. Video jsme v této části sestříhali. Vytvořit dírku do hlásku, aby jí prošel celý výstružník, trvá dost dlouho. Pokud chcete, můžete otvor rozšiřovat z obou stran, ale pak také budete muset srazit otřepy na obou stranách.

Teď jsme tedy vyřízli díru v hlásku na celou délku výstružníku. Další krok je začištění otřepů. Pokud jste dělali otvor z obou stran, musíte začistit obě strany hlásku. Při srážení hranky je velmi důležité netlačit moc tvrdě, abyste nezdeformovali konec hlásku - část na které nýt sedí. Totéž platí i pro srážení hranky otvoru v hláskové desce. Teď nasadíme hlásek na šroubek a budeme přidělávat matičku. Nejprve si ale hvězdicovou matičku vložíme do matičkového držáčku. Zvedněte matičku ukazováčkem a umístěte ji do otvoru v držáčku - ten pak otočte směrem nahoru, aby vám zase nevypadla. Šroubovat ji budeme v této poloze.

Teď tedy zašroubujeme matičku na šroubek. Je dobré si vycentrovaný hlásek přidržet prstem. Jak vidíte, šroubujeme zespodu desky, aby matička nevypadla z držáčku. Nemusíte se bát, že byste matku utáhli příliš. Prostě ji šroubujte, než bude dokonale přišroubovaná a pevně usazená.

Nový hlásek potřebuje být vycentrován, správně odsazen a naladěn, jak je ukázáno ve workshopech C04, 05 a 07. Pokud jste byli úspěšní, pak bude výsledek znít takto... Aleluja!