Čištění harmoniky
Hohner workshop C02 - překlad
Čištění - jak správně čistit chromatickou harmoniku
Zdravím a vítám vás na harmonikových workshopech firmy Hohner. Workshop C02 "čištění". Čas od času je nezbytné harmoniku vyčistit. Je to ze dvou důvodů. Kvůli hygieně a také k zajištění optimální funkčnosti. Pro tuto práci budete potřebovat následující pomůcky ze servisního setu Hohner: čepel ke zvedání hlásků, šroubovák, čistící hadřík, lubrikant pro registr. Je velmi užitečné využívat také čistič na náustek, který je možné si přiobjednat na www.hohner-cshop.de.
Poznámka: Kvůli čištění harmoniky nemusíte kupovat drahou, značkovou servisní sadu. Šroubovák použijte jakýkoliv malinký, který doma máte (u některých harmonik je potřeba jak plochý, tak křížový); čepel ke zvedání hlásků nahradíte velmi tenkým pilníčkem, zašpičatělým plíškem nebo tenkým nožíkem; hadřík použijte takový, který nebude pouštět vlákna; lubrikant pro registr nahraďte dětským olejíčkem; jako čistič náustku můžete použít líh/alkohol.
Gabi vám postup ukáže na chromatice: Hohner Super 64 Chromonika. Prvním krokem je odšroubovat malé šroubky na krycím plechu harmoniky. Po čase hraní zjistíte, že malé částečky kůže a zaschlých slin se shromažďují u okrajů krycích plechů. Je dobré nečistoty čas od času odstranit. To uděláte navlhčením hadříku lihem a mechanickým setřením usazené šíny.
Dalším krokem je rozložení náustku a mechanismu registru. Jak vidíte, Gabi odšroubovává dva šroubky, umístěné na koncích náustku. Když jsou kompletně uvolněné, vyjme celý náustek i s mechanismem registru. Harmonika Super 64 má registr složený ze 3 částí. Při rozkládání je velmi důležité neztratit plastové tlumící krytky šroubků. Mají za úkol tlumit nárazy registru. Jsou malé, průhledné a snadno se odkutálí. Pokud tlumící kroužek ztratíte nebo se vám opotřebuje, což se snadno stává, když na nástroj hrajete už několik let, kontaktujte svého obchodního prodejce nebo využijte Hohner C-Shop pro zakoupení náhradních.
Teď Gabi vyčistí náustek a mechanismus registru. Začne s náustkem. Nejprve musíte samozřejmě vyndat šroubky, ale dejte pozor, ať se neztratí. Po vyčištění náustku čistíme lištu. Je umístěna mezi registrem a tělem harmoniky (ozvučnicí). A dále vyčistíme také samotný registr.
Při čištění jednotlivých částí registru je velmi důležité žádnou z částí NEOHÝBAT! Ani registr, ani lištu, a to je důvod, proč je Gabi čistila oproti stolu, aby předešla namáhání kovu.
Poznámka: Kdo se bojí, že nešikovnou manipulací části registru ohne, může použít jiný, osvědčený způsob: položit registr/lištu na rovnou plochu umyvadla nebo vany a vyčistit ho/ji kartáčkem za pomoci vody a mýdla - nejprve z jedné, poté z druhé strany. Opláchnout a opatrně osušit hadříkem.
Abychom mohli vyčistit desky s hlásky, musíme je sundat z ozvučnice. To vyžaduje jiný nástavec šroubováku, takže Gabi otočí koncovou část, aby byla vhodná na jiný typ šroubků. Při sundávání desky s hlásky je velmi důležité povolit všechny šroubky postupně a rovnoměrně. Je chyba vyndat jeden šroubek, zatímco ostatní jsou stále připevněné. Nejprve všechny trochu povolte a až poté postupně vyndejte. Když jsou uvolněné na stejnou úroveň, jde to snadno. Teď, když byly všechny šroubky uvolněné, jeden po druhém vyndejte. Po odstranění všech šroubků, je možné oddělit ozvučnici od hláskové desky nehtem. Podpěrky, které podpírají krycí plechy, se oddělí s deskou a je velmi snadné je z desky vyndat. Při sundávání hláskové desky dávejte pozor, aby pérko registru nevyskočilo pryč ze svého místa. Bylo by velmi těžké dostat ho zpátky.
Dalším krokem je vyčistit drážku na předním okraji hláskové desky, což uděláte hadříkem navlhčeným lihem. Sundávání a čištění hláskových desek provádíme jen pokud je to opravdu nezbytně nutné. Například zároveň řešíme závadu uvolněné, chrastící prachovky nebo problémy s těsností harmoniky... Pokud je ale nástroj v pořádku, pak zbytečně desky s hlásky neoddělávejte!
Stejně, jako se špína se zaschlými slinami usazuje pod krycími plechy a na okrajích hláskových desek, může se také usadit na samotných hláskách. K odstranění je nezbytné "prozvonit" jednotlivé hlásky čepelí ke zvedání hlásků. To je to, co Gabi právě dělá. Je to zcela zásadní a důležitý úkon, který provádějte kdykoliv pracujete s hlásky, ať už děláte cokoliv (čištění, výměnu hlásků, ladění...). Měli byste prozvonit jednotlivé hlásky: nadzvedněte konec čepelí a nechte hlásek plesknout zpátky do otvoru. V tomto případě to má ten efekt, že nežádoucí drobné usazeniny z hlásku odpadnou. Ujistěte se také, že hlásek kmitá volně.
Poznámka: Levnější harmoniky mívají hláskové desky přidělané jen hřebíčky, ne šroubky. Na sundání takové hláskové desky je potřeba nejen šikovnost, ale i síla - desku je třeba postupně uvolnit páčením... Každý podobný zásah má za následek horší vzduchotěsnost nástroje.